W „zerówkach” na okrągło

21.04.2017, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

To jedna z tych decyzji, które cieszą.

Dobra wiadomość dla rodziców dzieci młodszych. Od nadchodzącego roku szkolnego 2017/2018 rodzice, którzy zdecydują się na zapisanie dziecka do „zerówki”, nie będą musieli się martwić o zapewnienie mu odpowiedniej opieki w czasie ferii i wakacji. Wszystko dzięki temu, że szczecińskie oddziały zerowe staną się placówkami nieferyjnymi. Od 18 kwietnia rodzice dzieci uczęszczających do szczecińskich przedszkoli publicznych składają deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego przez ich dziecko w tej samej placówce przez kolejny rok. Dotyczy to również dzieci urodzonych w 2011 roku, czyli 6-latków. Jednak rodzice dzieci 6-letnich mają do wyboru kilka dróg – mogą pozostawić dziecko na kolejny rok w przedszkolu, zapisać je do pierwszej klasy szkoły podstawowej (o ile odbyło obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego) lub zapisać je do oddziału zerowego funkcjonującego przy szkole podstawowej. Wielu rodziców szczecińskich 6-latków ma wątpliwości dotyczące tego, jaką drogę powinno wybrać dla swojego dziecka.

Zastanawiają się czy wysłać swoje dziecko do oddziału zerowego w szkole podstawowej czy pozostawić je na kolejny rok w przedszkolu. Jednym z argumentów, który rodzice podają za pozostawieniem dziecka w przedszkolu był ten mówiący o tym, że przedszkole to placówka, która w przeciwieństwie do szkół funkcjonuje również podczas ferii zimowych lub wakacji i tym samym zapewnia opiekę najmłodszym. Od roku szkolnego 2017/2018 ulegnie to zmianie – szkolne zerówki, podobnie jak przedszkola, stają się placówkami nieferyjnymi. Oznacza to, że dzieci, które będą uczęszczać do oddziałów zerowych funkcjonujących w szczecińskich szkołach podstawowych będą miały zapewnioną pełną opiekę również w trakcie przerwy zimowej i letniej. Dzięki przemianie „zerówek” w placówki nieferyjne zrównane zostaną warunki kształcenia, wychowania i opieki w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych z przedszkolami.

Podobnie jak w przedszkolach, w oddziałach przedszkolnych funkcjonujących w szkołach podstawowych, rok szkolny nie będzie się kończył w czerwcu, a dopiero 31 sierpnia. Oznacza to, że „zerówkowicze” będą mieli zapewnioną odpowiednią opiekę przez cały rok – również w trakcie przerw takich jak ferie zimowe czy wakacje. Ponadto, najmłodsi, którzy będą uczęszczali do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, nie będą musieli korzystać z opieki świetlicowej, za to przez cały dzień będą przebywać w tej samej grupie rówieśniczej. Warto również podkreślić, że dzięki zapisaniu dziecka do oddziału zerowego funkcjonującego w szkole podstawowej, będzie ono miało dostęp do bazy dydaktycznej szkoły (np. sala gimnastyczna, biblioteka, boisko szkolne, sala komputerowa, pracownie rozwoju zainteresowań dzieci etc.). Przypominamy, że rekrutacja do szczecińskich przedszkoli publicznych, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych rozpocznie się 25 kwietnia br.

Bel

 

Foto ilustracyjne zyjbezpiecznie.policja.pl

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.222.104.206). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook