ĆWICZENIA ZACHODNIOPOMORSKICH TERYTORIALSÓW

28.06.2024, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Naziemny Zespół Poszukiwawczo - Ratowniczy wchodzący w skład 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (14 ZBOT) uczestniczył w mijającym tygodniu we wspólnych ćwiczeniach z jednostką Państwowej Straży Pożarnej z Choszczna.

 NZPR to kilkuosobowe grupy żołnierzy utworzone we wszystkich brygadach WOT na terenie kraju. Są one, w razie potrzeby aktywowane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej i mogą być użyte do wsparcia akcji poszukiwawczych w przypadku katastrof lotniczych czy poszukiwania np. spadochroniarzy. W razie potrzeby, NZPR mogą zostać wsparte większymi pododdziałami wojska.
 
Scenariusz ćwiczenia zachodniopomorskiego NZPR przewidywał poszukiwanie ofiar awaryjnego lądowania samolotu, który wystartował z jednego z wojskowych lotnisk. Akcję poszukiwawczo - ratowniczą komplikował fakt, iż samolot z trzema osobami na pokładzie spadł na terenie dużego kompleksu leśnego. Do działań poszukiwawczych przystąpili najpierw strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Choszcznie, a następnie, po wezwaniu z ARCC, czyli Cywilno-Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego do działań przystąpili żołnierze z NZPR. W ramach ćwiczenia żołnierze i strażacy zlokalizowali wrak samolotu, odnaleźli też jedną ranną ofiarę wypadku i dwie osoby, które w tej katastrofie poniosły śmierć. To na szczęście ćwiczenia, ale tak niestety wygląda większość wypadków lotniczych i do tego żołnierze WOT muszą być przygotowani. 
Tego typu ćwiczenie w różnych wariantach scenariusza będą kontynuowane zarówno ze strażą pożarną, jak i z innymi służbami. WOT staje się nieodłącznym elementem działań na wypadek kryzysu - stwierdził płk Piotr Sulwiński dowódca 14 ZBOT.
Ćwiczenie było też okazją do zapoznanie się ze sprzętem i procedurami, wykorzystywanymi przez służby o różnym charakterze w tego typu działaniach. 
 
 
 Opracował:
 

ppor. Przemysław NADOLSKI - oficer prasowy 14 ZBOT 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.238.116.201). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.