Ulica Weroniki i Grzegorza Dowlaszów

17.03.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy
Grzegorz Dowlasz - jego imieniem i żony, Weroniki, może zostać nazwana ulica l fot. www.szczecin.gazeta.pl

Już niedługo ulica Jałtańska, na Osiedlu Bukowym, prawdopodobnie przestanie istnieć. Jej nazwa może zostać zmieniona na: Weroniki i Grzegorza Dowlaszów.

Co upamiętnia ulica Jałtańska? W 1945 roku miejsce miała Konferencja Jałtańska, która ostatecznie zakończyła się przekazaniem zwierzchnictwa Związkowi Radzieckiemu nad Polską. Doprowadziło to do rozpoczęcia panowania komunizmu w naszym kraju. Według Rady Miasta oraz Ustawy Dekomunizacyjnej Miasto należy zmienić tę nazwę ulicy i nadać jej inną. Rada Osiedla Bukowe-Klęskowo ma swój pomysł na rozwiązanie problemu.

Weronika i Grzegorz Dowlaszowie – to propozycja nazwy ulicy wysunięta przez wspomnianą wcześniej radę osiedla. Państwo Dowlaszowie otworzyli pierwszy w Polsce Rodzinny Dom Dziecka przy ulicy Walecznych. Przez 44 lata wychowali ponad stu podopiecznych. W 1973 roku zostali uhonorowani Orderem Uśmiechu. Niestety oboje już zmarli i aby nie zapomnieć o ich altruistycznym przejściu przez życie oraz o tym czego dokonali, powstał pomysł nazwania ich nazwiskiem obecnej ulicy Jałtańskiej. Przy wjeździe na tę ulicę ma również zostać postawiona tablica upamiętniająca sylwetki wyjątkowych rodziców.

 

Autor: Rafał Czajkowski

Galeria zdjęć

Grzegorz Dowlasz - jego imieniem i żony, Weroniki, może zostać nazwana ulica l fot. www.szczecin.gazeta.pl

Skomentuj

Znamy Twoje IP (34.239.158.223). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook