Tramwaj bliżej, zmiany szybciej

11.06.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Pętla gotowa, torowisko też, tylko na Gdańskiej są jeszcze roboty, ale w połowie sierpnia tramwaj dotrze na Prawobrzeże.

Na pętlę przy ulicy Turkusowej pojadą tramwaje linii nr 2 i 8. Siódemka będzie mieć końcowy na Basenie Górniczym. Uruchomienie tramwaju wymusi kilka zmian w siatce połączeń autobusowych na Prawobrzeżu.

Pierwsze, choć jeszcze tymczasowe propozycje przedstawiłł ZDiTM na posiedzeniu komisji ds. gospodarki komunalnej, rewitalizacji i ochrony środowiska. Siatka ma status „tymczasowej” gdyż obok pętli tramwajowej budowana jest pętla autobusowa i dopóki ta nie powstanie, nie ma sensu dokonywać rewolucji w połączeniach, choć i tak propozycje są znaczące.
 
Według planów, najważniejszą linią na Prawobrzeżu ma się stać linia nr 64, która już dziś łączy całe Prawobrzeże od północnej po południową część dzielnicy. Linia 64 zostanie wydłużona do pętli przy autostradzie. Zwiększy się częstotliwość kursów. 64 będzie przecinać linię SST na przystanku Gryfińska, a przesiadka na tramwaj będzie na przystanku Jaśminowa. Likwidacji ulegnie linia 55, która obecnie  łączy Basen Górniczy do autostrady.

Zmiany szykuja się na linii 56, która ma być wydłużona do osiedla Kasztanowego. Skróceniu ma ulec linia 77, która ma kończyć bieg z Bukowego na pętli Dąbie Osiedle. Tylko w godzinach szczytu miałaby docierać do Zakładów Drobiarskich. Inne propozycje to: linia 65 jako linia okólna jadąca po trasie Jaśminowa, Jasna, Bukowe, Mączna, Jaśminowa. I ma ona zastąpić likwidowaną linię 84. W stronę Kijewa z Basenu Górniczego pojadą wybrane kursy 71 - częściowo po trasie linii 84. Linia 73 ma łączyć Zdroje-Zdunowo-Wielgowo-Dąbie-Gryfińską i do pętli Jaśminowa. Częściej ma kursować linia nr 72 z Jezierzyc do Basenu Górniczego oraz linia pośpieszna „C” z Kasztanowego do pl. Rodła. Zapowiedziano, że na razie nie będzie cięć na liniach pośpiesznych. Z przeprowadzonych przez ZDiTM konsultacji wynika, że 90% biorących udział w ankiecie wypowiedziało się przeciw likwidacji kursów pośpiesznych. Jedynie linia B ma w wakacje, poza szczytem, kursować z os. Słonecznego do pętli Kołłątaja.

Radni z komisji podjęli wniosek, że potrzebne są konsultacje społeczne. Mieszkańcy mają się zapoznać w internecie i w regionalnych mediach z proponowanymi zmianami, by mogli się do nich odnieść na spotkaniach zorganizowanych we wszystkich radach osiedli Prawobrzeża.
 
EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.211.26.178). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.