TIRY znowu przez Dąbie?

15.02.2018, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Prawdopodobnie do końca marca otworzą prawoskręt z S3 na Dąbie.

Od jakiegos czasu mieszkańcy Dąbia ponownie zaczęli narzekać, że przez osiedle jedzie coraz więcej dużych ciężarówek popularnie zwanych TIRami. To efekt prac związanych z przebudową węzła Rzęśnia na drodze S3 i A6. Droga została zwężona do jednego pasa co powoduje powstawanie dużych korków. Część kierowców „ucieka” przed nimi wybierając drogę przez Dąbie. Wśród kierowców zrodził się pomysł by na czas przebudowy węzła ponownie udrożnić zjazd z S3 w ulicę Goleniowską od strony przejazdu kolejowego. Teraz jest on zablokowany barierami i wałem ziemi usypanym by skutecznie odciąć skręt w kierunku Dąbia. Jego udrożnienie ma zniwelować korki i zmniejszyć czas przejazu. Zjazd z S3 do Dąbia został zamknięty po wybudowaniu węzła Rondo Gryfa. Zamknięta ulica została przekazana pod administrację Lasów Państwowych, nie jest już drogą publiczną lecz działką leśną.
 
Pomysł czasowego uruchomienia zamkniętego od kilku lat zjazdu jest na etapie uzgodnień pomiędzy GDDKiA i Lasów Państwowych. Będąca w złym stanie nawierzchnia ma być naprawiona, będą ustawione niezbędne oznakowania i właściwie po usunięciu blokad, można skręcać z S3 w kierunku Dąbia. – Rozumiemy potrzebę udrożnienia ruchu i likwidację korków, w których tracimy czas, ale Rada Osiedla Dąbie nie może tak bezkrytycznie przyjąć do wiadomości fakt ponownego otwarcia skrętu z drogi szybkiego ruchu, mówi Alina Kordowska przewodnicząca RO. Rzecz w tym, że wystąpiliśmy do Dyrekcji Dróg by wprowadzono oznakowanie zabraniające skrętu pojazdom powyżej 3,5T, bo potężne ciężarówki zdegradują i tak nie najlepsze nawierzchnie ulic na naszym osiedlu, dodaje przewodnicząca.
 
Pocieszające jest to, że nie będzie ruchu w drugą stronę, czyli od Ronda Gryfa ulicą Goleniowską do drogi S3, jak było kiedyś. Odblokowany skręt ma służyć tylko jadącym w stronę miasta. Jak poinformowała nas pani Alina Kordowska, GDDKiA otrzymał w tej sprawie pismo od RO Dąbie i rada oczekuje pozytywnej reakcji osób odpowiedzialnych za organizację ruchu. Jest więc sznasa, że ogromne ciężarówki nie „rozjadą” ulic w Dąbiu, tak jak miało to miejsce przed laty, chociaż notuje się wyraźny wzrost ilości wielkich pojazdów na ulicach tego osiedla. Przebudowa węzła Rzęśnica jest częścią kontraktu wartego 92mln złotych na przebudowę autostrady A6. Sam węzeł ma być gotowy we wrześniu, autostrada do 2019 roku, a przebudowywany węzł Kijewo w 2020 roku. Zakończy się wtedy modernizacja A6. Na razie zapowiedziane otwarcie prawoskretu ma udrożnić i upłynnić ruch pojazdów ale tylko tych osobowych i półciężarówek. Inaczej mieszkańcy Dąbia zapowiedzieli protesty.
 
EL

Foto główne google maps

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (34.239.158.223). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook