Śledztwo trwa, zaczynają wyposażanie

21.06.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Kończy się budowa, ale nie widać końca śledztwa w sprawie nieprawidłowości w Centrum Żeglarskim.

Rzecz dotyczy okresu sprzed czterech lat, gdy z budowy zeszła firma, która wygrała przetarg i wykonała część prac. Za niektóre roboty firma dostała pieniądze awansem. Dochodzenie prowadziła komisja rewizyjna Rady Miasta, a prezydent zgłosił sprawę do prokuratury i cały czas toczy się śledztwo. Prowadzący je otrzymali wreszcie długo wyczekiwany dokument Najwyższej Izby Kontroli. Na ten dokument będący pokontrolnym protokołem wyczekiwała prokuratura, która od wielu miesięcy prowadzi śledztwo. Z informacji płynących od prowadzących śledztwo wynika jednak, że potrzebne są dodatkowe i o kolejne dokumenty już wystąpiono. Tymczasem budowa dobiega końca, zakończyły się zasadnicze prace budowalne i ogłoszono przetarg na zakup wyposażenia Centrum Żeglarskiego.
 
Już radni z komisji rewizyjnej stwierdzili, że poważnym błędem było podpisanie umowy na budowę z firmą, która rażąco zaniżyła cenę wykonania inwestycji w dodatku bez formalnego sprawdzenia kondycji firmy wykonawczej. Innym błędem było powierzenie realizacji inwestycji wydziałowi oświaty, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z tak poważnym przedsięwzięciem i zwyczajnie brakowało mu doświadczenia jak i inspektorów do prowadzenia nadzoru. Był też brak współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami magistratu i ewidentnie zawiodła obsługa prawna. Sam urząd twierdzi, że padł ofiarą celowego działania instytucji z zewnątrz, która celowo wyprowadziła pieniądze. Nie można przy tym wykluczyć, że ktoś z magistratu pomagał w tym chroniąc wykonawcę. Śledztwo trwa od wielu miesięcy i było już wielokrotnie przedłużane. Dostarczony przez NIK protokól pokontrolny okazał się niewystarczający i śledczy poprosili o kolejne dokumenty. Na razie nie da się określić kiedy dochodzenie zostanie zakończone. Nikomu też nie postawiono żadnych zarzutów, chociaż pracę straciło kilka osób. Musieli odejść dyrektor CŻ, wiceprezydent, dyrektorka wydziału oświaty i kilka osób zajmujących się tą inwestycją.
 
W tym tygodniu rozpoczną się pierwsze odbiory i ogłoszono właśnie przetarg na wyposażenie częsci biurowej, hotelowej i socjalnej. Poszukiwane są: szafki, materace, łóżka, komputery, a to tylko niektóre z elementów wyposażenia, jakie trafią do Centrum Żeglarskiego w Szczecinie. Na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej ukazało się ogłoszenie o przetargu „Dostawa wyposażenia budynków B1, B2 i B3, zlokalizowanych przy ul. Przestrzennej 19 w Szczecinie w ramach zadania pn. Budowa Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej.
 
EL

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.222.104.206). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook