Skromniejsze świętowanie

05.07.2020, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

75 lat temu polska administracja przejęła władzę w Szczecinie, choć nie dotyczyło to portu gdzie nadal rządzili Sowieci.

Formalnie dopiero po wizycie Chruszczowa w Szczecinie w lipcu 1959 roku, Sowieci przekazali ostatnie dokumenty potwierdzające władztwo Polski nad wszystkimi nabrzeżami szczecińskiego portu. Polska administracja dwa razy instalowała się w mieście, ale na stałe dopiero 5 lipca 1945 roku, kiedy Piotr Zaremba pierwszy prezydent miasta, przejął kierowanie Zarządem Miasta od radzieckiego komendanta Szczecina Fiedotowa. Podstawą do ostatecznego przejęcia Szczecina były decyzje Konferencji w Poczdamie. W lipcu tamtego roku, w Szczecinie mieszkało około 1,6 tys. Polaków i około 80 tysięcy Niemców.
 
Jubileusz Miasta był obchodzony skromniej niż zazwyczaj, gdyż panująca epidemia nie pozwoliła na przykład na podzielenie urodzinowego tortu. Było uroczyste odegranie hymnu miasta w sposób tradycyjni i w jazzowej aranżacji. Nastepnie Piotr Krzystek prezydent miasta złożył kwiaty pod Pomnikiem Czynu Polaków. Były też inne działania okolicznościowe w formie online.
 
Anna Gawlik

Foto archiwum

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.210.149.205). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook