Rząd; otwierać. Miasto – nie ma mowy!

30.04.2020, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Ostrą reakcję wielu samorządów wywołała zapowiedź rządu o otwieraniu od 6 maja żłobków i przedszkoli. Miasta mówią, nie, bo odpowiedzialność za konsekwencje takiej decyzji spada na władze lokalne.

Trafostacja Sztuki, Muzeum Techniki i Komunikacji oraz Miejska Biblioteka Publiczna to szczecińskie instytucje kultury, które teoretycznie po majówce mogą wznowić działalność. Praktycznie jednak, w obliczu braku formalnych wytycznych i rozporządzeń ze strony władz państwowych, uruchomienie tych instytucji 4 maja jest niemożliwe.  Niezależnie od tego Dyrektorzy TRAFO, MTiK oraz MBP są w trakcie opracowywania nowych procedur i zasad bezpieczeństwa, tak aby wspomniane instytucje jak najszybciej były gotowe do otwarcia. Wiadomo już, że liczba osób, która będzie mogła przebywać w budynkach będzie ograniczona. W newralgicznych miejscach staną też przegrody i parawany bezpieczeństwa, a także płyny do dezynfekcji rąk. W zależności od potrzeb w wybranych placówkach będzie funkcjonować również zmianowy system pracy. 

Już teraz pewne jest, że nie wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej zostaną uruchomione dla czytelników. Niektóre bowiem działają w lokalach usytuowanych w szkołach czy na osiedlu akademickim. Poza tym nie będą również otwarte biblioteki, w których pracują osoby z problemami zdrowotnymi lub powyżej 60. roku życia. Ponadto Urząd Miasta wystosował do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szczecinie zapytanie dot. możliwości wydania specjalnych zaleceń i rekomendacji  dla ww. instytucji kultury.

Wdrożenie szczegółowych rozwiązań dot. funkcjonowania placówek w czasie epidemii, będzie możliwe dopiero po opublikowaniu przez rząd stosownego rozporządzenia, które pozwoliłoby na legalne otwarcie bibliotek oraz galerii sztuki. Funkcjonowanie wspomnianych w tekście instytucji kultury jest zatem w pełni uzależnione od zrealizowania niezbędnych kwestii formalno-prawnych przez władze państwowe.

Kierując się troską o zapewnienie bezpieczeństwa młodym mieszkańcom Szczecina, ich rodzinom oraz pracownikom żłobków i przedszkoli, Miasto podjęło decyzję o tym, że te placówki w naszym mieście nie zostaną otwarte 6 maja

 

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.200.140.218). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.