Rusza przebudowa mostu w Podjuchach

28.12.2021, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Będzie wyższy i szerszy co usprawni ruch kolejowy oraz wodny na Regalicy.

O konieczności przebudowy przeprawy nad Regalicą w Podjuchach mówiono już niemal 40 lat temu. Nie bardzo jednak poważnie gdyż po pierwsze zawsze brakowało pieniędzy, a po drugie, dopóki zwodzone przęsło nie zacinało się tak często jak w ostatnich latach, nikomu nie spieszyło się z remontem. Jednak wielotygodniowe wstrzymanie ruchu wodnego w kierunku portu w Szczecinie narażało armatorów na duże straty. W końcu zapadła decyzja o przebudowie mostu. Firma Budimex S.A. przebuduje most kolejowy nad Regalicą. Koszt zadania to ponad 340 milionów złotych. Most ma być gotowy do końca 2023 roku.

Zmieni się wysokość mostu, który będzie zawieszony nad wodą minimum 6,2 metra – prawie dwa razy wyżej niż obecnie. To umożliwi swobodną żeglugę nawet większych jednostek, łącznie ze statkami turystycznymi. Zostanie zachowane zwodzone przęsło kolejowe – jedyne w Polsce, i będzie atrakcją turystyczną. Wraz z modernizacją mostu zmienią się jego parametry techniczne, powstana warunki do utworzenia toru wodnego Morze Północne – Bałtyk. Tor otworzy żeglugę dla Portu Szczecin i Świnoujście. Ten most to największe wąskie gardło na Odrze jeżeli chodzi o żeglugę śródlądową.

Mieszkańców Podjuch z pewnością zainteresuje budowa wiaduktu kolejowego w ulicy Szklanej – tej samej, o której pisaliśmy, że z powodu potwornego błota nie można dojść do działek i do zakładów pracy. Powstanie mur oporowy na dojazdach do mostu kolejowego na prawym brzegu Regalicy, przejścia podziemnego wraz z prowadzącymi do niego schodami oraz windami. Obecna  nastawnia kolejowa zostanie rozebrana, a w jej miejscu powstanie nowy budynek. Zadanie jest realizowane w ramach rządowego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły we współfinansowaniem ze środków Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy), a także Banku Rozwoju Rady Europy.

 

foto Wody Polskie

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.222.189.51). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook