Rowerem przez Pomorze Zachodn[e

16.10.2022, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Za oknami rządzi jesień, ale czzas na wyprawy rowerowe jest zawsze odpowieni.

Dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach przy popularnych szlakach turystycznych powstaną wiaty rowerowe w wersji de luxe. Jedną nowoczesną konstrukcję zaplanowano przy samej plaży, drugą - w pobliżu muzeum V-3 w Wicku. Miejsca schronienia mają być gotowe do końca listopada br. Koszty ich budowy i zagospodarowania terenu to 780 tys. złotych.  W tym roku Województwo Zachodniopomorskie zaplanowało budowę pięciu wiat rowerowych przy trasie Blue Velo, prowadzącej znad morza na południe regionu. Właśnie rozpoczyna się realizacja dwóch najciekawszych i najdroższych projektów - w Lubiewie i Wicku, w gminie Międzyzdroje.

 

Wiata w Lubiewie powstanie na koronie wydm i połączona będzie z wejściem na plażę. Żeby wykonać taką konstrukcje, konieczne są dość kosztowne prace przygotowawcze, m.in. wykonanie palowania i wzmocnień, a później specjalnych pomostów i balustrad. Realizacja projektu nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie finansowe Gminy Międzyzdroje. Burmistrz Międzyzdrojów zwraca uwagę, że w rejonie nadmorskim Blue Velo łączy się z najpopularniejszą trasą rowerową w Polsce - Velo Baltica. Podkreśla również, że rozbudowa infrastruktury rowerowej przynosi korzyści lokalnym społecznościom. Przyjazne i wygodne dla rowerzystów będą też wiaty. Jak będą wyglądać? 5,35 m szerokość; 4,35 m długości; wysokość - prawie 4 metry. Powierzchnia zabudowy - ponad 23 m kw, powierzchnia użytkowa: 15,61 m kw. Zadaszenie kryte gontem z drewna modrzewiowego, w dwóch warstwach. Pod wiatą znajdzie się stół drewniany na konstrukcji stalowej, siedziska, stojaki na rowery z profili stalowych, tablice informacyjne.

 

Podróżujący na dwóch kółkach znajdą tam schronienie przed deszczem i wiatrem. Pod dachem będzie można wygodnie zjeść posiłek, odpocząć, przestudiować mapy, osuszyć ubrania. Wiaty powstające w gminie Międzyzdroje wyróżnią się także nowoczesną formą i funkcjonalnością.

Konstrukcja budowana w Lubiewie i związane z nią prace przygotowawcze oraz przy zagospodarowaniu terenu kosztować będą 460 tys. zł brutto. Przy wiacie w) również zaplanowano prace dodatkowe, m.in. wykonanie prawie 160 m kw. nawierzchni z ażurowej kostki betonowej. Łączne koszty prac: 320 tys. zł brutto. Termin zakończenia prac: 30 listopada.

 

To nie koniec dobrych wiadomości dla miłośników aktywnego wypoczynku i poznawania Pomorza Zachodniego z perspektywy roweru. W tym roku specjalne wiaty dla cyklistów powstaną również w gminie Wolin (nad brzegiem Zalewu i przy wiatraku) oraz w Czarnocinie (gmina Stepnica). Przedsięwzięcie „Budowa pięciu miejsc odpoczynku rowerzystów w pięciu miejscach na trasie Blue Velo” jest realizowane w ramach projektu INT 174 pt. „Trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego - wspólna tożsamość pogranicza”.

Uczestnikami projektu są Województwo Zachodniopomorskie, Powiat Greifswald oraz Turismusverband Vorpommern - Stowarzyszenie Turystyki Pomorza Przedniego.

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.233.232.160). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.