Rondo Jurczyka?

12.11.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Zamieszanie wokół ronda obecnie znanego jako Lubczyńska.

Już w ubr rady osiedli Kasztanowe i Dąbie złożyły do Biura Rady Miasta wspólny wniosek o nadanie rondu nazwy Gryfa, wraz z ustawieniem obelisku Gryfa, który stoi przy nieczynnym zjeździe z trasy S3 do Dąbia. Ku zaskoczeniu mieszkańców, radnych osiedlowych, a także członków Stowarzyszenia Grudzień 70, Styczeń 71, Komisja Bezpieczeństwa Rady Miasta zaproponowała by nowe rondo w Dąbiu w ulicy Lubczyńska – Goleniowska nazwać imieniem Mariana Jurczyka.
 
– Zastanawiamy się dlaczego radni z komisji nie wzięli pod uwagę naszej propozycji i dlaczego akurat byłemu prezydentowi miasta Marianowi Jurczykowi nie przydzielić jakiejś ulicy bliżej centrum, pyta Paweł Kurdziałek wiceprzewodniczący RO Dąbie. Oględnie mówiąc pan Jurczyk ani w Dąbiu nie mieszkał, ani tu nie pracował, ani tym bardziej wydarzenia, dzięki którym przeszedł do historii, też nie miały tu miejsca, dodaje radny. Nie wiadomo co się stało z wnioskiem rad osiedli Dąbie i Załom. Może małe rondo na Krzekowie na lewobrzeżu gdzie mieszkał Marian Jurczyk przemianować na jego imienia?
 
Zamieszanie z nazwą upamiętniającą Mariana Jurczyka, zaczęło się w momencie gdy Stowarzyszenie Grudzień 70, Styczeń 71, zaproponowało zmianę nazwy ulicy Obrońców Stalingradu na Mariana Jurczyka. Wywołało to spore protesty mieszkańców tej ulicy, którzy bardziej bali się kosztów związanych z wymianą dowodów osobistych i innych dokumentów, niż samej zmiany na Mariana Jurczyka. Radni miejscy wycofali się z dyskusji i podjęcia decyzji na ten temat.
 
Były też propozycje by imieniem byłego prezydenta nazwać jedną z ulic przy Centrum Przełomy. Dlaczego spośród dwóch różnych lokalizacji Komisja wskazała rondo w Dąbiu, tego nikt nie wie. – Żeby sprawa była jasna, Rada Osiedla Dąbie nie jest przeciwna nadaniu imienia zmarłego prawie rok temu prezydenta Szczecina rondu w Dąbiu, ale uważamy, że są godniejsze i bardziej związane z historią pracy i działalności prezydenta Jurczyka miejsca, mówi Paweł Kurdziałek wiceprzewodniczący RO. Swojego zdziwienia nie kryje też Stowarzyszenie Grudzień – Styczeń, które występowało o zmianę nazwy ulicy Obrońców Stalingradu.
 
Decyzja w tej sparwie ma zapaść na sesji Rady Miasta, ale wcześniej będzie ją opiniować Komisja Bezpieczeństwa. Uważamy, że nazwanie tego ronda rondem Gryfa – a takiej nazwy w Szczecinie nie nosi żadna ulica, plac czy rondo, byłoby najwłaściwsze dla położonego niemal w szczerym polu obiektu. Ustawienie na środku betonowego obelisku symbolizującego odważnego Gryfa, byłoby dopełnieniem pomysłu.©
 
EL

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.201.97.224). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook