Przesuwamy willę?

14.03.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Za kilka dni powinna zapaść decyzja o delokalizacji willi Gruneberga.

Jak ujawnił Bogdan Jaroszewicz zastępca prezydenta miasta, miasto wspólnie z firmą Strabag przedłoży Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków (WKZ) projekt przesunięcia stojącej tuż przy wykopie pod SST willi Grunebega w Zdrojach. Konserwator jednoznacznie wskazuje, iż oczekuje przesunięcia obiektu w całości i taką metodę ma zastosować wykonawca robót.  

Procedura jest taka, że przedłożony przez inwestora i wykonacę plan robót ma być zatwierdzony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wtedy dopiero będzie można wyznaczyć datę przesuniecia willi. Wszystko wzkazuje na to, że może się to stac w pierwszych dniach maja. Prezydent zaznaczył, że przesunięcie willi nie wpłynie na wzrost kosztów budowy, gdyż zostały one wkalkulowane już wcześniej. 

Jeśli się tak stanie, skończy się brazylijska opera mydlana pt. co zrobic z niepotrzebną (?) willą. Choć miasto preferuje metodę rozbiórkową – cięcie na duże elementy i złożenie w nowym miejscu, to stanowisko WKZ w zasadzie wyklucza takie rozwiązanie. Szczególnie pieczołowicie miałyby być zachowane fragmenty od frontu willi.  

Nadal jednak nie ma decyzji co w przedmiotowej willi ma się ostatecznie znaleźć. Rok temu mówiło się o filli szkoły muzycznej na Prawobrzeżu, a dziś równie prawdopodobne jest umieszczenie w obiekcie kas biletowych i informacji ZDiTM.

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.235.20.185). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook