Poczta z jubileuszem

17.03.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Już 165 lat istnieje w Podjuchach urząd pocztowy.

Nie jest to może okrągła rocznica ale ze względu na ważność tematu, odnotowujemy fakt, tym bardziej, że można się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat z wystawy otwartej w Filii Biblioteki Publicznej.
 
Pomysłodawcą wystawy jest pan Jakub Olszewski, który na tamat początków działalności poczty w Podjuchach zebrał spory materiał. – To skłoniło mnie, urząd pocztowy oraz kierownictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej do urządzenia wystawy, która w czytelny sposób przybliża historię poczty w Podjuchach – mówi Jakub Olszewski. Udało mu się dotrzeć do starych kronik i wydań gazet, ale przede wszystkim do ludzi byłych  mieszkańców, którzy mimo podeszłego wieku, znakomicie pamiętają nieco starszą historię Podjuch. – Pierwsze urzędy nie były pocztą w rozumieniu tradycyjnym, lecz były to agencje pocztowe często w prywatnych domach – mówi pan Jakub. Z czasem w Podjuchach wybudowano budynek dla poczty, który przetrwał wojny lecz uległ zniszczeniu przy wyzwoleniu. Dziś na fundamentach starej poczty stoi kiosk, zaledwie 50 metrów od obecnej siedziby urzędu pocztowego.
 
Po wystawie pozostanie trwały ślad w postaci okolicznościowego znaczka pocztowego, stempla pierwszego dnia obiegu oraz periodyku z zarysem historii poczty. Pan Jakub Olszewski jest historykiem pasjonatem i już zapowiada, że w przyszłym roku w Podjuchach będzie obchodzona 140 rocznica budowy kolei ze Szczecina do Zielonej Góry i dalej do Wrocławia. Zapowiada, że także postara się przybliżyć mieszkańcom historię i samo wydarzenie. Wystawę o historii poczty można oglądać w Filii Biblioteki Publicznej w Podjuchach do 1 kwietnia.
 
EL
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.210.149.205). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook