Pchełki w Delcie

25.09.2012, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Zespół Pchełki choć wciąż jeszcze bez płyty, to już wykreował nowy gatunek muzyczny, tzw. hop-siup. Takie właśnie luźne podejście najlepiej oddaje twórczość Pchełek.
"Pchełki, jak sami o sobie mówią - jeden z najlepszych zespołów koncertowych na świecie, to przedstawiciele nowego nurtu w muzyce, hop-siupu. Etno, post-rock i psychodeliczny pop łączą się z połamanym rytmem jungle'u, transowością trip-hopu, frywolnością jazzu i pociesznością metalu" - piszą o sobie.

Marta Rogalsdóttir - wokal, flet Paweł Rychert - instrumenty klawiszowe, elektronika Świstak Rogalsson - bas Damian Kowalski – perkusja http://www.myspace.com/pchelki Pchełki pochodzą z Aleksandrowa Kujawskiego, małej miejscowości w kujawsko-pomorskim. W skład grupy wchodzą: Marta Rogalsdóttir (wokal, flet), Paweł Rychert (instrumenty klawiszowe, elektronika), Świstak Rogalsson (bas), Damian Kowalski (perkusja). To grupka przyjaciół, którzy znają się z czasów szkolnych z Aleksandrowa. "Mieszkaliśmy wszyscy 5-10 min drogi od siebie, lubiliśmy grać, mieliśmy podobne gusta, więc dość naturalnie się to przerodziło w zespół" - opowiada Paweł. Początkowo powstało trio: Marta, Świstak i Paweł. Po roku do ekipy dołączył Damian, również... kolega z klasy. W 2008 roku powstała epka "Hop-Siup", na której znalazło się 7 utworów łączących folkowe motywy z całą paletą muzycznych stylów i naleciałości. Jest i surowy post-rock i psychodela ("Miksują dziewki"), trip-hop (Hunter ‘Bjork', "Wianki", "Kasieńka"), elektronika ("Słonko") i pop ("Uciekaj"). EP w całości jest do odsłuchania na myspace zespołu. Materiał ten przepełniony jest świeżym spojrzeniem na muzykę i emanuje entuzjazmem - słowem, nowa jakość na polskiej scenie. Nic dziwnego, że posypały się występy na uznanych festiwalach: Open'er 2009, OffFestival 2008, FAMA2008 - tu Pchełki zdobyły Nagrodę Trytona za największą osobowość artystyczną. Na znakomitym festiwalu Nowa Tradycja Marta zdobyła wyróżnienie dla najlepszej wokalistki. W 2010 roku w Danii zespół wydał własnym sumptem muzykę ze spektaklu "Knock On Unpainted Wood", do którego grał na żywo. Skąd Pchełki w Danii? - W Danii byliśmy na zaproszenie teatru Mute Comp Physical Theatre, który pracował nad spektaklem poruszającym problem współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi. Odnaleźli nas w sieci i zaprosili do współpracy - wyjaśnia Paweł - za miesiąc znowu tam jedziemy, są również plany na kwiecień 2013, także współpraca miło się przeciąga – dodaje. Obecnie Pchełki intensywnie pracują nad debiutancką płytą. Trzon wydawnictwa stanowić będzie przearanżowany materiał z duńskiego wydawnictwa oraz nowe utwory. Na płycie pojawią się bębny Kuby Staruszkiewicza, a także wielu innych muzyków. Pojawią się też takie smaczki, jak kwartet smyczkowy, saksofon, klawesyn. Płyta powinna ukazać się jeszcze w 2012 roku. Źródło: http://www.tegoslucham.pl/ Pchełki – koncert w Klubie Delta, 29.września 2012, godz. 19:00. Klub Delta Racławicka 10 70-811 Szczecin tel. 91 46 47 923 tel./fax 91 46 47 924 newsletter@klubdelta.pl www.klubdelta.pl

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.215.16.238). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook