Patriotycznie w SP nr 23

29.04.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Przed nami kilka wolnych od pracy dni, a po drodze kilka świąt: Święto Pracy, Dzień Flagi i Polonii oraz Rocznica Konstytucji 3 Maja.

O tej rocznicy pamiętali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 23 przy ulicy Mierniczej w Dąbiu. Z okazji Święta 3 Maja przygotowali i zaprezentowali okolicznościowy program historyczno-patriotyczny. Wszyscy uczestnicy spotkania posiadali chorągiewki, kotyliony bądź emblematy z barwami narodowymi.
Szkolna społeczność zgromadzona w auli obejrzała montaż słowno muzyczny, w którym rzeczowo przedstawiono okoliczności towarzyszące uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Uczniowie ubrani w odpowiednie stroje zagrali role króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz władców ościennych państw, które dokonywały rozbiorów Polski. Młodzież szkolna zaprezentowała w chronologicznym układzie wszystko to co wydarzyło się przed samymi obradami Sejmu, jak i moment uchwalenia i podpisania przez króla Konstytucji Majowej.
Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była pierwszym w Europie zbiorem praw obywateli, obowiązków władzy wobec poddanych jak i praw samych poddanych. Znosiła też liberum veto, wolną elekcję, wprowadziła monarchię konstytucyjną i znosiła demokrację szlachecką. Po Konstytucji Stanów Zjednoczonych był to drugi na świecie tak postępowy akt prawny.
Program został przygotowany przez: Rafała Sularza, Jagodę Rotnicką oraz Zofię Smyk. Pani dyrektor Barbara Bachanek-Jóźwiak podziękowała autorom programu oraz uczniom, którzy przyswoili i zaprezentowali niełatwe miejscami teksty historyczne. Gratulujemy pomysłu na organizację patriotycznej imprezy, krótkiej i zarazem rzeczowej w treści. Tak warto propagować wśród młodych ludzi wartości patriotyczno-historyczne by nie narzekać w przyszłości, że młodzież patriotyzm wyznaje poprzez wartości materialne, a nie duchowe.©
 
EL

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.239.91.5). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook