Nasz nowy święty

27.04.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Nie ma takiej parafii w Szczecinie, z której nie byłoby wiernych na kanonizacji Jana Pawła II w Rzymie.

Według wstępnych ocen do Rzymu wybrało się około 4 tysięcy szczecinian, ale ta liczba nie obejmuje prywatnych wyjazdów samochodami i samolotami. Dokładnie w tydzień po największych świętach chrześcijańskich, kościołowi przybyło dwóch nowych świętych. 

Wraz z Janem Pawłem II świętym został ogłoszony też papież Jan XXIII. Podczas 27-letniego pontyfikatu papież Jan Paweł II, beatyfikował 1318 osób, a 478 błogosławionych ogłosił świętymi. Do tej pory żaden papież nie wyniósł na ołtarze tylu chrześcijan. To „polski” papież zmienił pojęcie świętości mówiąc: „świętość nie jest darem zarezerwowanym dla kilku wybrańców. Wszyscy możemy do niej dążyć, ponieważ jest to cel osiągalny również dla nas”. Innymi słowy, każdy najzwyklejszy człowiek może się stać świętym. Jego życie choć tak bardzo bliskie Boga, zawsze było nacechowane normalnością, otwartością na drugiego człowieka, z dystansem do samego siebie.

To właśnie JP II na pytanie stewardesy w samolocie do Meksyku, czy ma ochotę na kieliszek koniaku zapytał, a na jakiej wysokości lecimy? Dziesięć kilometrów, padła odpowiedź. – Oj, nie dziękuję, za blisko Szefa! Anegdot i żartów, których był autorem jest zresztą bardzo wiele. Dziś ten kochany przez cały świat człowiek z rodu Polaków, na życzenie tegoż świata staje się świętym.

Zaledwie 8 lat po Jego śmierci Magisterium Kościoła uznało, że Karol Wojtyła – papież JP II spełnia wymogi ogłoszenia Go świętym. Wielu z nas doskonale pamięta jego sylwetkę, mocny głos, podniosłe chwile gdy odwiedzał kraj, zwłaszcza w trudnych dla Polski chwilach, i cierpienie z jakim się zmagał. Cudownie ocalony z zamachu jeszcze przez wiele lat prowadził Kościół i przekroczył z nim próg Trzeciego Tysiąclecia. Na naszych oczach stawał się świętym, i takim dla wielu już jest od dawana. Masza na Watykanie spełni formalnie wymóg ogłoszenia Go świętym dla całego świata.

Na archiwalnym zdjęciu papież JPII koronuje Figurkę Matki Bożej Fatimskiej z Sanktuarium na osiedlu Słoneczym podczas pobytu w Szczecinie 11 czerwca 1987 roku. Kolejne zdjęcia ze mszy kanonizacyjnej w Watykanie. Uzdrowiona kobieta przekazuje relikwie Jana Pawa II na ręce papieża Franciszka, oraz relikwiarz świętego Jana Pawła II na ołtarzu. 

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.222.104.206). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook