Kredyt dla naszych wnuków

22.06.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Szczecin zaciągnie ogromny kredyt, który będziemy spłacać przez 25 lat.

Zgodę na zaciągnięcie 300mln złotych nisko oprocentowanego kredytu wyrazili radni na sesji, którą dokończono po wtorkowej przerwie. Kredyt zostanie zaciągnięty w Europejskim Banku Inwestycyjnym, który jest własnością krajów członkowskich UE. Kredyt już wcześniej został zaplanowany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Szczecina i ma posłużyć do finansowania inwestycji wspieranych unijnymi funduszami. Oto niektóre z planowanych do sfinansowania inwestycji, ale cała lista to ponad 120 pozycji.
Będzie druga nitka ulicy Floriana Krygiera – dawnej Autostrady Poznańskiej. Ma być zmodernizowana ulica Arkońska do alei Wojska Polskiego co w sumie ma kosztować 46mln zł. Za 90mln złotych mają być zakupione nowe tramwaje. Pożyczka jest nisko oprocentowana – w skali roku 2%, i daje możliwość dofinansowania inwestycji, które wspiera Unia.
   To kolejny kredyt zaciągany przez miasto. Wcześniej dostaliśmy wsparcie np. na budowę oczyszczalni ścieków i spalarni odpadów. W sumie Szczecin jest zadłużony – nie licząc planowanego kredytu, na ponad 900mln zł. Nie ma więc żadnej pomyłki w tytule, że zobowiązania będą spłacać nasze wnuki. Można mieć wątpliwości czy wsparcie ze strony rządu i starania parlamentarzystów są dostatecznie odczuwalne dla naszego miasta, skoro np. Gdańsk za ponad 800mln złotych wybudował tunel pod Wisłą bez zaciągania kredytów w bankach…
EL

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (34.239.151.124). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.