Jest nowa siatka połączeń

04.01.2018, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Wyczekiwana z niepokojem nowa siatka połączeń została przedstawiona radnym Rady Miasta Szczecina.

Jest już ostateczna siatka połączeń autobusowych na Prawobrzeżu. Wszystko ruszy pod koniec stycznia wraz z oddaniem do użytku gotowej pętli autobusowej Turkusowa przy SST. Przedstawiciele ZDiTM przedstawili radnym RM z Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska zmiany do przedstawionych wcześniej założeń. – Zmian jest niewiele bo nie wszystkie propozycje udało się wprowadzić, chocby ze względu na koszty, tłumaczyli pracownicy ZDiTM. Jako przykład podawali linię 64, która na wniosek RO Kasztanowe – Załom, miałaby docierać na osiedle Kasztanowe. To generowałoby dodatkowe koszty ponad 2mln złotych rocznie. Nie ma szans by 64 jeździł tak daleko. W zamian postawiliśmy, mówili dalej pracownicy działu rozkładów z ZDiTM, autobus linii 96, który rada w Załomiu proponowała zlikwidować. – Nie ma takiej opcji, gdyż linia 96 powstała kosztem linii 56 i jest jej uzupełnieniem w komunikowaniu z węzłem Basen Górniczy. Gdyby linia 96 została zlikwidowana, a zaoszczędzone pieniądze miałyby pójść na wzmocnienie linii 77 i C, autobus 56 kursowałby co pół godziny i w gruncie rzeczy nie spełniałby swojej roli jako środek transportu z dużego osiedla.
 
Dobra informacja dla mieszkańców kilku osiedli jest taka, że w celu rozładowania tłoków na linii 77, w dni robocze zostaną ustanowione dodatkowe kursy na trasie Osiedle Bukowe, Dąbie Osielde, Zakłady Drobiarskie. Chodzi o zwiększenie częstotliwości kursów w celu umożliwienia lepszego dojazdu do coraz większej liczby zakładów w rejonie ulicy Kniewskiej. Będzie to nowa linia nr 97. Inną dobrą informacją jest też decyzja dla linii 64, która przez cały dzień będzie kursować co 20 minut. Była propozycja by po godzinie 18,00 co drugi kurs kończył się na pętli Podjuchy, gdyż ilość pasażerów na odcinku od Podjuch do Autostrady jest naprawdę niewielka, ale ZDiTM nie wziął tej propozycji pod uwagę. Mieszkańcy Jezierzyc i Płoni zyskali lepsze skomunikowanie z Rondem Ułanów Podolskich i dalej do Basenu, a linia 72 będzie też jeździć przez ulicę Pomorską w dni świąteczne, o co wnioskowali przedstawiciele RO Dąbie i zakłady pracy przy tej ulicy.
 
Wprowadzona zostaje całodniowa linia 66, która połączy Żydowce ze Słonecznym, Majowym i osiedlem Bukowe. Dodajmy, że mieszkańcy ulicy Botanicznej protestowali by linia jechała inną trasą, bo nie życzą sobie hałasu i kurzu. Radny niezrzeszony Wojciech Dorżynkiewicz dopytywał, dlaczego nie wzięto pod uwagę wniosków RO Kasztanowe popartych sporą liczbą podpisów miezkańćów. – Po pierwsze, dostarczono je za późno, po drugie, z trzech zaproponowanych przez radę wariantów wybrano chyba najbardziej optymalny, a po trzecie likwidując linię 96 mocno skrzywdzilibyśmy mieszkańców Dąbia, padła odpowiedź. – Chcę zauważyć, że nadal nie satysfakcjonuje nas połączenie do Strefy Trzebusz – Dnikowo, mówił Władysław Dzikowski (Bezpartyjni). W ogóle uważam, że pod względem połączeń komunikacyjnych Dąbie nie jest dowartościowane i temu osiedlu należy się wsparcie, dodał radny. Ta wypowiedź stała się inspiracją do podjęcia decyzji o dokonaniu oceny funkcjonowania nowej siatki połączeń i uwag ze strony pasażerów. Komisja zdecydowała, że w lipcu poświęci temu zagadnieniu kolejne posiedzenie.
 
Na wniosek radnego Dorżynkiewicza podjęto decyzję, by ZDiTM przedłożył Komisji wszystkie wnioski złożone przez mieszkańców i rady osiedli, a które nie znalazły uznania i nie zostały uwzględnione wraz z uzasadnieniem. – Nie może być tak, że nie bo „nie”, tylko trzeba poznać powody odmowy, podsumował radny Władysław Dzikowski. ZDiTM ma na to czas do końca stycznia. Ważne zdanie wyraził Włodzimierz Sołtysiak prezes Spółki Autobusowej Dąbie. – Złożyliśmy do prezydenta wniosek o zawieszenie kursowania linii autobusowych D i E waz z początkiem ferii zimowych. Po ich zakończeniu autobusy nie wrócą na te linie – mówiąc wprost, wnosimy o ich likwidację. Na obu tych liniach miasto po prostu traci, mówił dalej prezes SPPA Dąbie. Nie ma żadnego uzasadnienia, ani ekonomicznego, ani ze względu na frekwencję. Tak więc pod koniec stycznia zniknie np. linia 55 ale jej rolę przejmie całodzienna linia 66, wzmocnione będą linie 64 i 77, pozostają linie A i B, nadal niestety linia C będzie tylko namiastką pośpiesznego połączenia, bo kurs co półtorej (!) godziny trudno nazwać odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne. Jest informacja z ZDiTM, że rozważane są dodatkowe kursy dla utobusu pośpiesznego. Już wiadomo, że pomiędzy Dąbiem Osiedle a Placem Rodła, będzie jeździć autobus pośpieszny H.                                                                                                                                          
EL   

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (34.239.170.244). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.