Jaśniej na przejściach

03.11.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Pieszy powinien czuć się na przejściu całkowicie bezpiecznie, ale z tym bywa różnie.

W okresie jesienno – zimowym piesi korzystający z przejść na ruchliwych ulicach są szczególnie narażeni na potrącenie. Nie wszędzie bowiem pieszy jest na przejściu dobrze widoczny. Powody są różne, ale winni są sami użytkownicy, którzy w większości noszą ciemne ubrania w dodatku bez elementów odblaskowych. Wina leży też po stronie słabego oświetlenia samych przejść. Od lat rady osiedli Prawobrzeża wnioskowały o poprawę oświetlenia na przejściach w ruchliwych i niebezpiecznych miejscach. Zapadła wreszcie decyzja o zainstalowaniu tak zwanych naświetlaczy, niegdyś były znane jako kurtyna świetlna.
 
- Są to oprawy LEDowe zawieszane na wysokości 6m nad przejściem, a ich kąt świecenia jest tak ustawiony, by nie oślepiać kierowców – mówi Grzegorz Kłonowski z ZDiTM. Jest to oświetlenie, którego barwa światła poprawia widoczność i pieszego można lepiej dostrzec. – Dodatkowo światło to daje długie cienie, co łatwiej zauważyć kierowcom – dodaje pracownik ZDiTM. Wykonawca przejął od ZDiTM place budowy i pod koniec tego roku naświetlacze  powinny świecić na skrzyżowaniu Metalowej i Walczaka, Batalionów Chłopskich i Żołędziowej, Kolorowych Domów i Różanej oraz w Dąbiu na Anieli Krzywoń – Miernicza (szkoła) i Goleniowska – Goplańska przy pętli autobusowej. 
 
Decyzję o budowie naświetlaczy należy pochwalić, ale jednocześnie wypada zapytać, dlaczego dopiero po zmianie czasu gdy zmrok zapada już przed godziną 16 przystąpiono do ich montażu? Ważne, że na Prawobrzeżu dzięki staraniom rad osiedli w Podjuchach, Zdrojach na Bukowym i w Dąbiu dla pieszych będzie bezpieczniej. Zadanie zamknie się kwotą około 30 tysięcy euro, i w całym mieście obejmie 10 wybranych przejść dla pieszych.
 
EL
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (34.239.158.223). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook