Dziś Boże Ciało

03.06.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Znane jako Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa.

Ulicami naszych osiedli przejdą uroczyste procesje. Wierni pójądą za Najświętszym Sakramentem uosabiającym Ciało Pańskie, by zamanifestować swoją wiarę. Kapłan prowadzony przez wspomagających go wiernych, pójdzie ulicami naszych osiedli by pokazać Synowi Bożemu nasze miejsca pracy, nauki i zamieszkania. To my zapraszamy Jezusa Chrystusa by zobaczył Lud Boży ze wszystkimi jego radościami i troskami.
 
Boże Ciało to jedno z najstarszych świąt chrześcijaństwa. Jest wspomnieniem Tajemnicy ustanowienia Eucharystii w czasie Ostatniej Wieczerzy. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia święta były objawienia błogosławionej Julianny z Cornillon, która miewała widzenia jaśniejącej tarczy z ciemną plamą, co interpretowano jako znak braku w kalendarzu liturgicznym specjalnego dnia poświęconego uczczeniu Najświętszego Sakramentu. Pod wpływem tych objawień biskup Robert ustanowił 1246 takie święto dla diecezji w Liège (Leodium), 1252 rozszerzone na Germanię. 

W Polsce po raz pierwszy świętowane w roku 1320 w diecezji krakowskiej na polecenie biskupa Nankera. Obecnie procesja odbywa się do 4 ołtarzy z hostią niesioną w monstrancji, którą na zakończenie udzielane jest błogosławieństwo na 4 strony świata. 
 
W czasie procesji wszędzie mogą wystąpić krótkotrwałe utrudnienia w ruchu. Trasy będzie zabezpieczać policja i służba liturgiczna. Prosimy stosować się do znaków i poleceń by uniknąć przykrych czy niebezpiecznych  zdarzeń.
 
EL
Fotografie pochodzą z obchodów Bożego Ciała na południu Polski.

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (34.239.170.244). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.