Blue boxy szerzej

25.08.2020, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

W związku z dobrym odbiorem i pozytywnymi efektami testowania tzw. yellow boxów, na ulicach Szczecina wprowadzone zostanie bliźniacze rozwiązanie, tyle że w kolorze niebieskim.

Angielska nazwa „yellow box” odnosi się do wyznaczonego na środku skrzyżowaniu pola, pomalowanego w żółte pasy tworzące kratę, na które  nie można wjeżdżać, jeśli nie ma się możliwości jego opuszczenia, czyli wyjechania ze skrzyżowania. Rozwiązanie to z powodzeniem funkcjonuje w wielu miastach Europy Zachodniej, na skrzyżowaniach dróg głównych z podporządkowanymi.

W Szczecinie zostały wprowadzone w ramach testów, latem ubiegłego roku, na pięciu skrzyżowaniach. Po trzech miesiącach oznakowanie usunięto. W związku z tym podjęto decyzję o przywróceniu oznakowania, które będzie nawiązywać w całości do yellow boxów, z tą tylko różnicą, że naniesione kratownice będą koloru niebieskiego RAL 5015. Zmiana koloru związana jest z sygnałami jakie docierały z Ministerstwa Infrastruktury do mediów, rezerwującymi kolor żółty wyłącznie dla oznakowania czasowej organizacji ruchu. Natomiast niebieski jest kolorem neutralnym, który występuje już na ulicach Szczecina w postaci przystanków tramwajowych czy miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych.

W pierwszej kolejności blue boxy pojawią się na skrzyżowaniach, na których sprawdziły się już w ubiegłym roku, czyli:

- Europejska – Dworska,

- Matejki -  Bazarowa,

- Wierzbowa – Reczańska,

- pl. Kościuszki

- Małopolska - Matejki

oraz dodatkowo:

- Unii Lubelskiej – Orląt Lwowskich.

W miejscach tych, tak jak poprzednio, prowadzona będzie również kampania informacyjna. Przedstawiciele UM, ZDiTM oraz Policji rozdadzą kierowcom półtora tysiąca ulotek, odblasków i zapachów samochodowych. Można się spodziewać, że w przyszłości blue boxy będą się pojawiać na kolejnych, wybranych skrzyżowaniach. Zastosowanie ich ma jednak przede wszystkim charakter informacyjny i edukacyjny  - mają one utrwalać pozytywne nawyki, które kierowcy będą stosować również na skrzyżowaniach pozbawionych tego typu oznakowania.

Planowane terminy wykonania  oznakowań (przy sprzyjających warunkach atmosferycznych):

24-26.08  -     RECZAŃSKA, DWORSKA

27-29.08  -     MAŁOPOLSKA, BAZAROWA

29-31.08  -     ORLĄT LWOWSKICH, PL.KOŚCIUSZKI

 

BP Miasta

 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.236.112.70). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.