BOHATEROM GRUDNIA 70

11.12.2020, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

W najbliższą niedzielę, tj. 13 grudnia (godzina 19.00), w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, odbędzie się ostatni w tym roku „Koncert Grünebergowski” zatytułowany „Perły muzyki kościelnej”.

W tym wyjątkowym spotkaniu, dedykowanym Bohaterom Grudnia 70, wezmą udział uczestnicy i świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń – członkowie Stowarzyszenia Społecznego Grudzień 70–Styczeń 71. Podczas niedzielnego koncertu oddadzą Im Hołd studenci Akademii Sztuki w Szczecinie: organiści – Magdalena Bober, Damian Grabowski i Jakub Lebioda, sopranistki – Angela Mazepus, Aneta Witosz i Joanna Żelazny, flecistki – Viktoria Fedorova i Aleksandra Wrona oraz wiolonczelista – Dominik Białecki. Muzycy wykonają m.in. kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehudego, Marca-Antoine'a Charpentiera, Marcela Dupré, Josefa Gabriela Rheinbergera, Alessandra Scarlattiego i Jana Pieterszoona Sweelincka.

Przedsięwzięcie współfinansowane przez Miasto Szczecin będzie wspaniałą okazją do przybliżenia historii i popularyzacji dorobku słynnego rodu Grünebergów, którego przedstawiciele byli budowniczymi instrumentów muzycznych. Słynną rodzinę, mieszkającą i pracującą do roku 1945 nieopodal kościoła w Zdrojach, zaliczano do grona najwybitniejszych europejskich organmistrzów. Od 1782 roku (poza licznymi pracami renowacyjnymi, które prowadzono w wielu krajach świata), ze szczecińskiej fabryki wyjechało ponad 1000 instrumentów m.in. na Pomorze, do Afryki, Islandii i Meklemburgii.

Warto dodać, że muzyczne wieczory w kościele św. Ducha odbywają się od roku 2015 dzięki przeprowadzonemu remontowi organów Barnima Grüneberga, dokonanemu przez berlińską firmę organmistrzowską Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH. Zbiórkę pieniędzy na prace restauratorskie zainicjowali ks. Ryszard Szymanik, Rada Parafialna Kościoła oraz PSI Academia. Cenną inicjatywę organizacji koncertów kontynuował przez cztery lata ks. Piotr Kurzaj, a obecnie czyni to ks. Jerzy Senderek – proboszcz Parafii w Zdrojach.

Organy ze Zdrojów wpisano w roku 2016 na listę zabytków Pomorza Zachodniego.

   W związku z pandemią Covid-19, podczas wydarzenia obowiązywać będą wszystkie zarządzenia i zalecenia wydane przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny w sprawie organizacji mszy w kościołach. Liczba miejsc jest ograniczona

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (100.28.0.143). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook