Zlikwidują filie?

09.07.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Zanosi się na likwidację trzech filii Miejskiej Biblioteki Publicznej na Prawobrzeżu.

Żadne decyzje wprawdzie nie zapadły, ale pomysł ujawnił Krzysztof Marcinowski dyrektor MBP w Szczecinie w trakcie posiedzenia komisji kultury Rady Miasta, która odbyła wyjazdowe posiedzenie na Prawobrzeżu. Tu komisja lustrowała byłą wtwórnię lodów Ekko, w której ma się znaleźć nowa multimedialna biblioteka. Ma być podobna do tej przy alei Wojska Polskiego. Nowa filia w zamierzeniu ma obsłużyć osiedla: Słoneczne, Majowe i Klęskowo – Bukowe, bo na tych osiedlach mają być zlikwidowane filie biblioteczne.
 
Lokal po Ekko ma 1200m.kw. powierzchni. Jego remont to kwestia około pół miliona złotych, a zakup wyposażenia to kolejne minimum 400tys. zł. Na tej sporej powierzchni spokojnie zmieści się od 70 do ponad 80 tysięcy książek, plus wyposażenie multimedialne. Biblioteka miałaby się stać miejscem spotkań autorskich i różnych działań kulturalnych. Ale pomysł nie do końca podoba się radnym z komisji jak i przedstawicielom rad osiedli. 
 
Ci ostatni podnoszą argument, że obiekt jest zlokalizowany po drugiej stronie bardzo ruchliwej ulicy Struga, i dojazd do nowej biblioteki z pewnością sprawi chętnym sporo problemów, o ile nie zniechęci ich zupełnie. Dostępność nowej biblioteki to podstawowy argument na „nie”. Innym jest fakt, że nasze społeczeństwo się starzeje, staje się mniej mobilne, ma problemy z poruszaniem się. Ludzie są przyzwyczajeni, że mają bibliotekę na osiedlu i z niej chcą korzystać. Rada Osiedla Bukowe argumentuje, że szkoda tracić filię, która ma czwarte miejsce w mieście pod względem wypożyczeń. – Wyprawa na Struga do nowej biblioteki linią „77”, która rzadko kursuje byłaby prawdziwą udręką – mówiła przedstawicielka rady.
 
Likwidacja filii i utworzenie nowej, to dopiero początek dyskusji. Prawda jest taka, że ma rację dyrektor MBP, że teraz tworzy się multimedialne centra i ten trend utrzyma się w najbliższych latach. Prawobrzeże jest ubogie w lokale nadające się na nowe placówki oświatowe czy kulturalne. Była siedziba Ekko jest dużym obiektem, lecz położonym dość daleko od centrów Majowego, Bukowego, a nawet Słonecznego. Być może skończy się na utworzeniu czwartej, dużej multimedialnej filii, bądź likwidacji ulegnie tylko filia przy ulicy Rydla. Kolejna dyskusja w tej sprawie odbędzie się za tydzień na posiedzeniu komisji kultury.
 
EL
 
Foto MBP Szczecin  

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (18.205.26.39). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.