Zielony Dwór czeka na… przetarg

03.01.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

W świadomości szczecinian nadal funkcjonuje jako Dom Dziecka, choć dawno go już tu nie ma.

Od trzech lat obiekt po byłym Domu Dziecka w Zdrojach znany jako Zielony Dwór, stoi pusty. Wiele lat działał tu duży Dom Dziecka, ale od lat preferowane są mniejsze i rodzinne domy co sprawiło, że miasto zdecydowało się na likwidację placówki. Na dodatek miał w niej miejsce pożar, który wymusił spory, kosztowny ale dość gruntowny remont. Między innymi wymieniono całą stolarkę okienną. Zastanawiano się nad dalszym przeznaczeniem obiektu, który jako wpisany do rejestru zabytków, stwarza spore ograniczenia inwestycyjne. Potencjalny nabywca chcąc wdrożyć tu działalność komercyjną może mieć spore kłopoty z przeprowadzeniem inwestycji, na przykład polegającej na rozbudowie obiektu.
 
Z tego powodu przygotowywana jest zmiana zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który wprowadzi zmiany umożliwiające pełniejsze i lepsze zagospodarowanie obiektu, wraz z dziewięciohektarowym parkiem. Na początku minionego roku, miasto wydało komunikat, w którym zapowiedziało zbycie całej nieruchomości po niegdysiejszym Domu Dziecka. Pojawili się zainteresowani, ale przetargu nadal nie ogłoszono. – To dlatego, że trwają czynności sądowe zmierzające do uporządkowania statusu prawnego całego terenu – mówi Tomasz Klek z biura prasowego urzędu miejskiego w Szczecinie. Przygotowywane są też zmiany zapisów w planie zagospodarowania, które zezwolą na zmaksymalizowanie zabudowy na obszarze „Zdroje – Walecznych” – dodaje Tomasz Klek. Dotyczy to terenu niezalesionego jak i obszaru boiska sportowego. Pamiętajmy też, że wszystko musi być zgodne z ograniczeniami nakładanymi przez status obiektu zabytkowego.
 
Losy tej nieruchomości są przesądzone, Zielony Dwór będzie sprzedany ale stanie się to później. Jeśli radni uporają się ze zmianami na jednej z sesji Rady Miasta, być może w tym roku uda się ogłosić przetarg. Nie wiadomo co zainteresowani planują uruchomić w Zielonym Dworze. Był pomysł urządzenia w nim domu opieki nad osobami starszymi, a także urządzenia całorocznej zielonej szkoły. Miasto zrezygnowało z tych pomysłów i nadal podtrzymuje chęć zbycia obiektu. Duży i w dość dobrym stanie obiekt, otoczony piękną zielenią w ustronnej części Zdrojów, czeka na swojego nowego właściciela. ©
                                                                                                                                             
EL

Foto archiwum redakcji

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.235.182.206). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.