Żeglarski uniwersytet

08.06.2018, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Na terenie Centrum Żeglarskiego podpisano porozumienie o powołaniu Żeglarskiego Uniwersytetu dla dzieci.

Poprzez eksperymenty i naukowe doświadczenia wkroczą w świat oceanografii, nawigacji, fizyki i… żeglarstwa. W roku szkolnym 2018/19 zachodniopomorskie dzieciaki czeka nie lada atrakcja. Morskie Centrum Nauki przy współudziale Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego uruchomi Dziecięcy Uniwersytety im. Prof. Jerzego Stelmacha – Szczecińską Szkołę Jungów. Część zajęć zaplanowano na Akademii Morskiej, Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym czy szczecińskiej Eurece. To w końcu pomysłodawcą tego ostatniego miejsca był prof. Jerzy Stelmach, patron Uniwersytetu Dziecięcego ale i całej idei Morskiego Centrum Nauki.

W roku szkolnym 2018/2019 zaplanowano 9 spotkań, które odbywć się będą w soboty. Przewiduje się udział ok. 20 dzieci w wieku szkolnym. Szkoła nie mogłaby ruszyć bez wsparcia środowiska żeglarskiego. Pierwsze próby na wodzie i zmagania z wiatrem mają być kulminacją „roku akademickiego”.Projekt dziecięcego uniwersytetu pokazuje jak wiele funkcji będzie pełniło Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha. Na początku marca inwestycja MCN otrzymała pozwolenie na budowę i zatwierdzenie projektu budowlanego. Wyłoniono już inżyniera kontraktu, a do końca czerwca będzie opracowana koncepcja wystawy stałej.

Koszt inwestycji wyniesie około 70 milionów złotych. Budowa zostanie sfinansowana z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego WZ. Instytucja swoje miejsce znajdzie w budynku na szczecińskiej Łasztowni, którego kubatura nawiązywać będzie do kształtu kadłuba statku. W obiekcie o powierzchni ok. 8 tys.m.kw. znajdą się przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz ogólnoużytkowa przestrzeń socjalna. Projektantem bryły jest Piotr Płaskowicki z firmy Płaskowicki & Partnerzy Architekci. Zakończenie budowy MCN przewidywane jest na rok 2021. Umowę podpisali: Olgierd Geblewicz marszałek województwa, dr. Zbigniew Zalewski prezes ZZŻ, Witold Jabłoński dyrektor MCN. 

EL

 

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.212.94.18). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.