Zaparkuj i jedź

02.02.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Idea budowy parkingu przy dużym węźle przesiadkowym komunikacji miejskiej nie jest nowa.

Już kilka lat temu mówiło się o tym, ale dopóki nie ruszyła budowa Szybkiego Tramwaju, nie było sensu jej realizacji. Teraz sprawa jest oczywista. By powstrzymać strumień pojazdów zmierzających do centrum, przy przystanku Lotnisko SST powstanie duży parking dla aut w systemie „Park and Ride” – czyli „zaparkuj i jedź dalej”.
Na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego, ukazało się ogłoszenie o przetargu pn : „Budowa parkingu Park & Ride przy przystanku tramwajowym SST Lotnisko, zadanie realizowane w trybie zaprojektuj i wybuduj”. Na złożenie ofert zainteresowane firmy mają czas do 10 lutego br.
Inwestycja zakłada wybudowanie przy przystanku SST „Lotnisko”, pierwszego parkingu typu „P&R”. W ramach inwestycji powstanie ponad 400 miejsc dla pojazdów samochodowych. Parking będzie oświetlony, wyposażony m.in. w monitoring oraz system zliczania pojazdów i wskazywania wolnych miejsc parkingowych, choć ta ostatnia opcja jest przyszłościowa. Na zrealizowanie zadania przyszły wykonawca będzie mieć 16 miesięcy od dnia podpisania umowy. Jednocześnie w ciągu 9 miesięcy musi złożyć kompletny projekt wraz z pozwoleniem na budowę.
Pomysł sprawdza się w wielu dużych miastach w Europie, ale też i w kraju, m.in. Krakowie i w Warszawie. Szczecin będzie mieć pierwszy tego typu parking i ma on się stać zachętą dla kierowców by nie tłoczyli się autami w korkach – które są codziennością w porannym szczycie, a zostawiali samochody na parkingu i jechali dalej tramwajem. Początkowo chciano by tę rolę spełniały autobusy pośpieszne, ale przecież w połowie roku ma ruszyć spod Selgrosa (zaplecze ulicy Turkusowej), Szybki Tramwaj. Mają stąd co 2-4 minuty wyruszać do centrum cztery linie tramwajowe, a to oznacza, że jazda autem do centrum będzie i droższa i bezcelowa wobec możliwości dojazdu: „dwójką” na Niebuszewo, „czwórką” na Pomorzany, „siódemką” na Pogodno i „ósemką na Gumieńce.
Na naszych zdjęciach parkingowiec w Warszawie przy stacji metra Młociny, oraz wygląd kładki przystanku Lotnisko. To obok niego ma powstać pierwszy szczeciński parking typu „P&R”, na którym zostawimy pojazd i dalej pojedziemy tramwajem.
EL
Foto: ZKM Warszawa
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.200.140.218). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.