Z Prawobrzeżem.info po Europie - Budapeszt

28.07.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy
Panorama Budapesztu

Lipiec to czas wakacji, kąpieli, zarówno tych wodnych jak i słonecznych oraz odpoczynku. Przez pierwsze dwa tygodnie redaktor, Rafał Czajkowski, odwiedzi Pragę, Wiedeń oraz Budapeszt, szukając cech wspólnych ze szczecińskim Prawobrzeżem.

Most w Budapeszcie nocą

Most w Budapeszcie nocą

Trzecia i zarazem ostatnia stolica, którą zwiedziłem to Budapeszt. Miasto, które najbardziej przypomina rodzime klimaty, zarówno polskie, szczecińskie jak i prawobrzeskie. Niższe standardy  budynków mieszkalnych, ludzie tak jakby bardziej przyjaźni, samochody podobne jak na polskich drogach. To wszystko za dnia. Nocą jednak stolica Węgier nabiera kompletnie innych kolorów, a odczucia względem tego miejsca zmieniają się o 180 stopni. (Gdyby nie mój sprzęt nie do końca profesjonalnie wykonujący zdjęcia byłoby ich więcej i byłyby wyraźniejsze, zrobiłem wszystko co w mojej mocy). Pięknie oświetlone mosty, parlament węgierski, zamki, ulice. Cudo.

Co ciekawe jednak jak na niższy standard życia ceny z Budapesztu niewiele różnią się od kosmicznych, austriackich. Koszt breloka do kluczy - 2000 tysiące forintów (około 30zł) zwala z nóg. Stołować można się na szczęście w międzynarodowych fastfoodach typu McDonald czy Subway, gdyż ceny węgierskiego obiadu również nie są przystępne (raczej są przestępcze).

Wjazd do Budapesztu jest praktycznie identyczny jak ten do Szczecina przez Prawobrzeże. Wielopasmowa droga, po lewej i prawej stronie supermarkety wszelakiej maści, a w głębi budynki mieszkalne. Pod względem infrastruktury nasze miasto = stolica Węgier.

Porównując Pragę, Wiedeń i Budapeszt najkorzystniej wypada stolica Czech. Jest to miejsce idealnie zbalansowane między wyniosłą miejscowością austriacką i trochę staromodną węgierską. Niemniej jednak polecam obejrzeć każdą z nich. Wszędzie doświadczymy bowiem niezapomnianych wrażeń oraz emocji.

 

Rafał Czajkowski

Galeria zdjęć

Panorama Budapesztu Most w Budapeszcie nocą Muzeum w Budapeszcie Katedra na starym mieście Wjazd do Budapesztu

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.236.142.143). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.