Z Afryki do Podjuch

22.05.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Katolicką Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Szczecinie Podjuchach, odwiedzili egzotyczni goście.

Były to trzy osoby ze szkoły w Ugandzie, którą prowadzą polscy Franciszkanie. Dwie dziewczynki Anitha (14 lat) i Esther (12 lat) oraz dyrektor szkoły John Vianney Twonsyeirkle.
 
Kontakt między szkołami trwa od blisko 2 lat. Zainicjował go ksiądz Robert Szyszko, który przez rok był prefektem w Szkole przy uicy Skalistej. Wszystko rozpoczęło się od korespondencji dzieci ze szkoły w Kagooge w Ugandzie z uczniami Katolickiej Szkoły Podstawowej. Ks. Robert podczas wakacji odwiedził szkołę w Ugandzie i podjął się realizacji tego poważnego przedsięwzięcia, jakim było zorganizowanie przyjazdu gości. Było to możliwe dzięki życzliwości wielu osób, wśród których byli m.in. rodzice uczniów KSP, a także sami uczniowie. Sam podjął się adopcji serca dwojga dzieci z Ugandy, z którymi mógł również się spotkać. Dyrektor ugandyjskiej szkoły wyznał, że nie wierzył w spełnienie tak wielkiego marzenia. Wizyta w europejskim kraju była dla nich olbrzymim przeżyciem. Dziewczynki również były przejęte. Wszystko bardzo im się podobało. Jedyne, na co narzekały, to chłodna pogoda.
 
Goście spędzili w szkole 2 aktywne dni. Rozmawiali z uczniami po angielsku, bawili się z nimi, uczyli ich zabaw dzieci z Ugandy, opowiadali o życiu w Afryce, zwyczajach tam panujących; brali udział w zajęciach języka angielskiego. Zwiedzili szkołę, i najbliższą okolicę, min: port, centrum miasta, byli na treningu drużyny koszykówki w hali „Azoty”. Byli także nad morzem, które wywarło na nich ogromne wrażenie. Uganda to kraj śródlądowy bez dostępu do morza, za to z olbrzymim Jeziorem, Wiktorii.
 
Dialog międzykulturowy pokazał dzieciom z Polski, w jakich warunkach żyją dzieci w Afryce, jaka jest tam przyroda i kultura, jak spędzają wolny czas, jakie są ich zainteresowania.
 
EL
 
Ostrzeżenie!
   Portal prawobrzeze.info informuje, że wszystkie materiały publikowane na naszych łamach są objęte prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Każde kopiowanie, powielanie bądź inspirowanie się naszymi materiałami przez innych autorów i na rzecz innych wydawców, bez powołania się na źródło informacji, będzie ścigane zgodnie z obowiązującym prawem.

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.236.143.154). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.