Wycięli topole

18.12.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Po wielu latach starań i oczekiwań, mieszkańcy rejonu Dąbie Osiedle bez żalu pożegnali potężne i niebezpieczne topole.

To wyjątkowo kruche i o dość płytkim systemie korzeniowym drzewo, co naraża je na powalenie. Mieszkańcy ulic Goplańska i Kraszewskiego od wielu lat składali wnioski o wycinkę starych topól. Te wysokie (ponad 25 metrów) drzewa, przy wiejących od północy lub z zachodu wiatrach, wprawiały mieszkańców w przerażenie. Obawiali się bowiem powalenia drzew na domy. Teraz skończy się to zagrożenie gdyż na zlecenie ZDiTM, znika sześć największych i najbardziej niebezpiecznych drzew. Decyzje administracyjne zezwalające na tę operacje wydał wydział gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM w Szczecinie.
 
Kilka lat temu w obawie przed powaleniem, dokonano tzw. cięć odciążających, czyli pozbawienie z korony drzew konarów najbardziej pochylonych lub destabilizujących statykę drzewa. To zmniejszyło nieco zagrożenie, ale topole nadal się rozrastały. To niemal wiekowe drzewa, zaliczane do tak zwanego „chwastu” drzewnego, czyli drzew o słabej jakości i przydatności gospodarczej.
 
Ekipa pracowników wynajęta przez ZDiTM, najpierw pozbawiła topole konarów, a następnie z podnośnika pilarze po kawałku odcinali pnie. W sumie zostanie wyciętych sześć topól. Okoliczni mieszkańcy nie kryją zadowolenia, że wreszcie po wielu latach oczekiwania mogą podziękwować za oddalenie niebezpieczeństwa jakie stwarzały te ogromne lecz kruche drzewa. ©
 
EL
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (18.206.12.157). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.