Wyburzą Załom…

18.12.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

…a dokładnie znikną niemal wszystkie zabudowania byłej Fabryki Kabli Załom.

Przez ponad 50 lat produkowano tu kable od cieńszych od włosa ludzkiego, po potężne do przesyłu wysokich napięć. Była to największa w Polsce i jedna z większych w Europie fabryka. W latach świetności w FK Załom pracowało ponad trzy tysiące ludzi. Dziś to już tylko wspomnienie.

   Jak poinformowało Radio Szczecin, wkrótce z dawnej Fabryki Kabli w Załomiu pozostanie tylko jeden budynek. Krakowska spółka Tele-Fonika, które ponad 10 lat temu przejęła FK Załom, chce wyburzyć 13 z 14 zabudowań. Znikną hale produkcyjne, magazyny i biurowiec.

Ma pozostać tylko jeden obiekt, w którym obecnie prowadzona jest produkcja.

   Załom zaczął mieć problemy z chwilą uruchomienia fabryki w Ożarowie, dokąd wywieziono część wyposażenia fabryki. Załamanie przyszło w 2008 roku kiedy krakowska Tele-Fonika zwolniła 600 osób tłumacząc to światowym kryzysem. Dziś pracuje tu sto osób i według zapowiedzi produkcja nie będzie już ograniczana.

   Fabryka Kabli Załom to poniemieckie zabudowania, w których produkowano między innymi silniki do samolotów Messerschmitt. Alianckie bombardowania zanim dosięgnęły zabudowania ukryte w lesie, najpierw zmiotły część Dąbia, a samej fabryce ukrytej w znacznej części pod ziemią, w pierwszych nalotach nie zrobiły większej krzywdy. Kolejne i same działania wojenne, zrujnowały fabrykę. Produkcja rozpoczęła się w 1958 roku. Lata świetności to okres 1974 – 1985. Wtedy wybudowano nowoczesną halę produkcyjną, oddano do użytku hotel robotniczy, kompleks rekreacyjno – sportowy, a także rozpoczęła się budowa osiedla Kasztanowego. Przy fabryce działała szkoła przyzakładowa, przedszkole i klub sportowy.

   Nie wiadomo czym Tele-Fonika uzasadnia konieczność wyburzenia obiektów, ale nie jest wykluczone, że niemal 300 hektarowy teren jest przygotowywany do sprzedaży.

Na archiwalnym zdjęciu budowa osiedla Kasztanowego. 

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (100.28.0.143). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook