Wspierają się w chorobie

11.02.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Ma ją dwa, trzy, a może nawet cztery miliony Polaków.

Nazywana „dżumą” XXI wieku, atakuje podstępnie, długo nie dając żadnych objawów. Często tylko przypadkowe badanie wykrywa chorobę. Mowa o cukrzycy. Na osiedlu Słonecznym działa Koło Diabetyków, którego członkowie i sympatycy spotykają się co tydzień w popularnym „żółtku” czyli Klubie SM „Dąb”. W trakcie ostatniego spotkania zebrani wysłuchali wykładu profesora Leszka  Czupryniaka, który jest światową sławą w leczeniu diabetyków.

Cukrzyca to choroba, z którą pacjenci zostają niejako sami. Jak rzadko która, ta choroba zależy ściśle od tego, co i ile zjemy. Pomiary stężenia glukozy we krwi są codziennym elementem życia i to od nich zależy ilość jednostek insuliny, jeśli ktoś już ją przyjmuje. Zdarza się, że ludzi dopada zmęczenie i zwątpienie w tej codziennej walce, dlatego tak ważne jest wzajemne wsparcie, wymiana doświadczeń. – Takie spotkania służą temu i chcemy poszerzyć naszą propozycję zorganizowanych spotkań by poszukiwać sposoby komunikacji i dotarcia z informacją do chorych ludzi, często zagubionych lub tracących już chęć do walki z tą epidemią XXI wieku –  mówi Alicja Dawidowicz prezes Koła Diabetyków nr.6 na Słonecznym. Ta choroba daje groźne powikłania przede wszystkim w układzie krążeniowo – naczyniowym. Zaburzenia w ukrwieniu siatkówki powodują utratę wzroku, a ryzyko udaru mózgu bądź śmiertelnego zawału serca wzrasta trzy i czterokrotnie.

Aż 20% rozpoznań tej groźnej choroby dokonuje się w gabinecie okulistycznym. Warto więc szczególnie po 50 roku życia, zrobić badanie dna oka. Dostęp do edukacji i świadome współdziałanie z lekarzem, a także dieta i aktywność fizyczna pozwalają zminimalizować skutki i zmniejszyć ryzyko ostrych powikłań przy cukrzycy. Temu właśnie służą spotkania diabetyków w Klubie SM „Dąb” przy ulicy Rydla. Jeśli nie wiesz czy masz podwyższony poziom cukru, a lubisz często drzemać (by nie powiedzieć po prostu spać), dużo pić lub miewasz napadową chęć na coś słodkiego, pożycz glukometr od znajomych i zmierz poziom cukru we krwi. Nie daj się tej podstępnej chorobie.

Jeszcze 20 lat temu chorowało na nią na świecie 79mln ludzi. Dziś ponad 230! Ta liczba będzie stale rosnąć. We wspólnocie cukrzyków łatwiej dać odpór i łatwiej podjąć wspólną walkę z chorobą. Dlatego zachęcamy do udziału w spotkaniach, które są otwarte dla wszystkich. Brutalna prawda jest taka, że coraz częściej dokonujemy podziału na tych, którzy już cukrzycę już mają i na tych, którzy na nią zapadną.

W każdy czwartek o godzinie 14,00 spotyka się grupa, która pomaga sobie nawzajem, dyskutuje o sposobach samokontroli jak i o unikaniu błędów przy dokonywaniu pomiarów stężenia glukozy. Na drugie spotkanie tematyczne zapraszamy 06 marca (czwartek) godz. 14: 00 (żółtek). Będzie można posłuchać wykładu „Cukrzyca I i II stopnia, jak ją rozpoznać?” Będzie to prelekcja pana dr. Tarasiuka. Dzięki wsparciu pana Zbigniewa Matyjaśkiewicza, dobrego ducha i animatora koła na Słonecznym, działa już strona gdzie można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi samej choroby jak i spotkań koła diabetologicznego na Prawobrzeżu. Oto adres internetowy  http://www.travelmat.pl/kim-jeste-my--...-1.html
                          

EL                                                                                                                                                                        

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.238.82.77). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.