Wsparcie w pracy pielęgniarek

16.06.2020, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Pielęgniarki i pozostały personel medyczny ratujący ludzi, są narażeni na dźwiganie sporych ciężarów. W szpitalu Zdroje jest realne wsparcie i pomoc.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że pielęgniarki - szczególnie te, opiekujące się pacjentami nieprzytomnymi lub w skrajnie ciężkim stanie – w ciągu dnia przenoszą nawet tonę tzw. skumulowanego ciężaru przemieszczając pacjentów w ich łóżkach czy transportując pomiędzy oddziałami. Nic więc dziwnego, że urazy i zwyrodnienia kręgosłupa są jedną z najczęstszych chorób zawodowych tej grupy medycznej. Każdego roku na Dziecięcym Bloku Operacyjnym szpitala „Zdroje” operowanych jest ponad 2.300 pacjentów. I choć wielu z nich to kilkuletnie dzieci, to jednak istotną grupę stanowią nastolatkowie, którzy swą masą dorównują osobom dorosłym. Bywają też dzieci po prostu otyłe. Rekordzista, którego operowali specjaliści ze „Zdrojów”, ważył 140 kg i nie był szczególnym wyjątkiem, który przekroczył masę 100 kg. Przemieszczanie pacjentów, szczególnie tych z tak dużą masą ciała, nierzadko wymaga zaangażowania wieloosobowego zespołu pracowników. Na bloku operacyjnym w ciągu dnia jeden zespół asystuje nawet w 5-6 zabiegach operacyjnych. Każdego pacjenta, który przyjeżdża na zabieg, przekłada się z łóżka na łóżko 4 razy, nim trafi po operacji i z sali wybudzeń z powrotem na pierwotny oddział. Transport poziomy łóżko-łóżko staje się wówczas czynnością najbardziej obciążającą członków zespołu pielęgniarskiego i wymagającą użycia dużych pokładów siły fizycznej.

Przedstawiciele Fundacji „Dobry Samarytanin” z Klinisk Wielkich dostrzegli wagę tego problemu i podeszli do niego z ogromnym zrozumieniem proponując zakup dla zespołu Dziecięcego Bloku Operacyjnego szpitala „Zdroje” oraz na potrzeby tutejszego Centrum Leczenia Oparzeń dwóch zestawów specjalistycznego sprzętu do transportu horyzontalnego pacjentów. W ich skład weszły cztery materace powietrzne i dwie pompy jezdne do ich nadmuchiwania. Wartość przekazanej darowizny to 22.000 zł.

Wykorzystanie zakupionych urządzeń powoduje, że pacjentów ważących nawet ponad 100 kg w płaszczyźnie poziomej, bez żadnego wysiłku, przemieścić może jedna osoba. Całkowicie  eliminują one konieczność dźwigania chorych, którzy - jak podkreślają pielęgniarki – bez względu na swą masę stają się „lekcy jak piórko”.  Te poduszki powietrzne mają nośność przekraczającą 450 kg! Wystarcza zwykła dezynfekcja, by stosować je wielokrotnie.  Napompowanie materaca zajmuje zaledwie kilka sekund, a pompa, która do tego jest niezbędna, jest lekka i mobilna. Przekazane przez Fundację „Dobry Samarytanin” urządzenia w istotny sposób przyczyniły się nie tylko do usprawnienia transportu i przemieszczania poziomego pacjentów leczonych w najcięższych stanach na intensywnej terapii Centrum Leczenia Oparzeń i operowanych na bloku operacyjnym, lecz przede wszystkim zwiększyły komfort i ergonomię pracy personelu pielęgniarskiego, za co z całego serca naszym darczyńcom dziękujemy!

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.220.255.141). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.