Wojewoda zezwolił na budowę

14.10.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadków czyli po prostu spalarnia odpadów na Ostrowie Grabowskim, coraz bliżej.

Wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz wydał właśnie pozwolenie na jej budowę. W oświadczeniu przesłanym mediom wojewoda podkreśla, że decyzja jest wydana zgodnie ze wszystkimi normami środowiskowymi. 

   Wcześniej przeciwko inwestycji protestowali najpierw mieszkańcy Klucza bo podawano, że spalarnia będzie na terenie byłego Wiskordu, następnie mieszkańcy Pomorzan, którzy mają dość obecności oczyszczalni, wytwórni betonów, elektrociepłowni, browaru i pralni. Protestowała też część też mieszkańców Wyspy Puckiej i Międzyodrza. Ale ostatecznie decyzja lokalizacyjna jest i można przystąpić do budowy. Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów wybuduje warszawska spółka Mostostal. Całkowity koszt budowy to ponad 600 milionów złotych, z czego 250mln dołoży Unia Europejska. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

   Budowa Spalani ma oddalić od nas widmo drastycznych opłat za wywóz odpadów na wysypiska. Zgodnie z normami ma tam trafiać nie więcej niż 30% całości masy, a w następnych latach jeszcze mniej. Jeśli tak się nie stanie, za wywóz śmieci możemy się spodziewać nawet kilkuset procentowych podwyżek opłat. Rocznie spalania ma przetwarzać 150tys. ton odpadów. Będzie z nich produkować prąd i tyle ciepła, że spokojnie zaopatrzy miasto w ciepłą wodę w okresie letnim.

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.235.182.206). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.