Wielkanocny Śmigus-Aprilis

30.03.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Rok 2013 to rok szczególny biorąc pod uwagę Święta Wielkanocne. Dzień po nich bowiem czeka nas Lany Poniedziałek oraz Prima Aprillis.

Święto obchodzone w niedzielę wieńczy Wielki Tydzień, w skład którego wchodzą poszczególne święta: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania. Po Wielkanocy następuje Poniedziałek Wielkanocny zwany Lanym Poniedziałkiem bądź Śmigusem-dyngusem. Ten rok przyniesie nam również drugie święto w Poniedziałek Wielkanocny, jest nim obchodzony pierwszego kwietnia – Prima Aprilis. Jest to niespotykane połączenie tych dwóch, zazwyczaj obchodzonych w innych dniach, świąt.

Wielkanoc jest to świeto upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa. Oprawa świąt Wielkiej Nocy jest zaskakująco podobna niemal w całej Europie. Na stołach goszczą: kolorowe jajka,  zajączki, baranki i bazie. W wielu krajach zanikł już wprawdzie obyczaj święconki, ale nadal na świąteczne stoły stawia się koszyczki z pisankami, czekoladowym zającem i zieleniną.

Lany Poniedziałek to dzień symbolizujący oczyszczenie, radość zarówno po przebudzeniu się wiosny, pierwszych oznak kwitnącej przyrody, ale również zmartwychwstania Chrystusa.

Natomiast wyrażenie "prima aprilis" pochodzi z łaciny i dokładnie oznacza dzień żartów. Najprawdopodobniej zwyczaj robienia niepoważnych rzeczy ma swoje początki w rzymskich świętach obchodzonych 1 kwietniach - Veneraliach, które często czczono razem ze świętami Fortuny Virilis i Cerialiami (ku czci Ceres). W tym dniu można było do woli wygłupiać się i stroić sobie żarty.

 

Autor: Rafał Czajkowski

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (18.97.14.89). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.