Wieczory z filmem

23.07.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Rusza letni festiwal filmowy nad jeziorem Dąbie.

Dąbskie Wieczory Filmowe to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych w Szczecinie, będące jednocześnie przedsięwzięciem, które dzięki sukcesywnemu rozwojowi z roku na rok umacnia swoją pozycję już nie tylko na kulturalnej mapie miasta, ale i nabiera znaczenia ponadregionalnego. Sceneria szczecińskiego jeziora Dąbie oraz panorama miasta na jego drugim brzegu, uznani goście (udział w tegorocznej edycji zapowiedzieli m.in.: Bodo Kox, Leszek Dawid, Yach Paszkiewicz, Kamil i Andrzej Tkacz), ważne filmy dla polskiego kina, w tym także  filmy na co dzień niedostępne – to wszystko składa się na charakter wydarzenia i wraz z letnim, wakacyjnym anturażem, tworzy jego wyjątkową atmosferę.
 
Pasjonatów kina czekają cztery dni filmowych spotkań (24-27 sierpnia) na plaży nad jeziorem Dąbie, w Klubie Delta i Hangarze Jachtowym na przystani Camping Marina. Warto również przypomnieć, że wstęp na wszystkie te wydarzenia jest bezpłatny. 
Tegoroczny program zapowiada się wyjątkowo ciekawie zarówno pod kątem prezentowanych filmów, jak i zaproszonych przez organizatorów gości. Wystarczy chociażby wymienić świętującego niedawno swój kinowy triumf Bodo Koxa. Jego „Dziewczyna z szafy” została określona jako najoryginalniejszy
i najlepszy film polskiego kina ostatnich lat. Debiutowała w nim Magdalena Różańska, kreująca postać Magdy – wycofanej i chowającej się w przed światem w szafie dziewczyny, dręczonej myślami
o samobójstwie. Z kolei postać Tomka, którego grał Wojciech Mecwaldowski, jest porównywana
do słynnej roli Dustina Hoffmana w filmie „Rain Man” Barry’ego Levinsona.

Równie interesująco zapowiada się spotkanie z reżyserem i scenarzystą Leszkiem Dawidem. Film „Jesteś Bogiem” o grupie Paktofonika zdobył m.in. nagrodę za debiut reżyserski oraz nagrodę dziennikarzy na 37. Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni. A „KI” z Romą Gąsiorowską w roli głównej otrzymał m.in. nagrodę główną na Festiwalu „KinoPolska”.

W Klubie Delta pojawią się także odtwórcy głównych ról w filmie Pepe Danquarta „Biegnij, chłopcze, biegnij” – młodzi aktorzy Andrzej Tkacz i Kamil Tkacz. Wiele emocji wzbudzi zapewne plażowe spotkanie z Yachem Paszkiewiczem – znanym animatorem, twórcą filmowym i producentem telewizyjnym. Tematem, jaki autor ponad 400 teledysków chce poruszyć podczas Dąbskich Wieczorów Filmowych, są dzieje polskiego wideoklipu w ostatnich latach. Organizator Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film nie bez kozery nazywany jest „ojcem polskiego wideoklipu”. Współpracował z takimi wykonawcami jak Kult, Kazik Staszewski, Maciej Maleńczuk, Apteka, Wojciech Waglewski, Big Cyc czy Formacja Nieżywych Schabuff.

Imprezę zakończy koncert specjalny (Michał Grobelny Trio) oraz pokaz filmu opowiadającego o historii Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie, który obchodzi 50-lecie istnienia. Po zakończeniu nocnych projekcji głównych filmów nad jeziorem Dąbie podstawione zostaną autobusy komunikacji miejskiej. Autobusy obsłużą 3 trasy:

Trasa I: Kąpielisko Dąbie – Zdroje Krzyżówka – Most Długi – Brama Portowa – Plac Kościuszki – Plac Szarych Szeregów – Plac Rodła „LOT”;

Trasa II: Kąpielisko Dąbie – Gryfińska – Jasna – Przelotowa – Osiedle Słoneczne pętla – Kolorowych Domów – Osiedle Bukowe pętla – Mączna – Walecznych – Batalionów Chłopskich – Podjuchy pętla;

Trasa III: Kąpielisko Dąbie – Goleniowska – Lubczyńska – Osiedle Kasztanowe – Goleniowska – Tczewska – Bałtycka – Wielgowo – Przylesie – Szosa Stargardzka – Zwierzyniecka – Struga Zajezdnia.

Autobusy mogą zatrzymywać się na przystankach znajdujących się wzdłuż tras ich przejazdu. Wszystkie przystanki na trasie są przystankami na żądanie – tylko dla wysiadających.

Więcej informacji o programie na stronie: www.wieczoryfilmowe.pl

EL

Foto: portal dąbskie wieczory filmowe 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.210.149.205). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook