Ważna sesja

28.07.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Ostatnie przed wakacyjną przerwą posiedzenie Rady Miasta Szczecina zaowocowało kilkoma znaczącymi uchwałami.

Radni bez dyskusji przyjęli zgodę na budowę pomnika zmarłego tragicznie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wnioskodawcy twierdzą, że pomnik powstanie ze środków Komitetu Budowy i stanie na terenie skweru jego imienia, opodal Bramy Królewskiej. Uchwałę podjęto za zgodą 15 radnych przy 7 przeciwnych i 3 wstrzymujących się. Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy prof. Seweryn Wiechowski zapowiedział rozpoczęcie zbiórki pieniędzy na budowę pomnika.
 
Kolejna ważna uchwała dotyczy darmowych przejazdów tramwajami na Trasie Wyszyńskiego pętla Turkusowa. Kilka dni temu pisaliśmy o tym w naszym portalu. Decyzja jest taka, że w sobotę 29 i w niedzielę 30 sierpnia, mieszkańcy Szczecina będą mogli na tej trasie przetestować jakość nowych torowisk w ulicy Energetyków i Gdańskiej, oraz od Basenu Górniczego do pętli na osiedlu Słonecznym. Miasto nie ukrywa, że chce poprzez takie działania wypromować i zachęcić mieszkańców do korzystania z możliwości jazdy tramwajem z Prawobrzeża do centrum. Mogą z tego skorzystać całe rodziny.
 
Przekształcono też trzy jednostki miejskie w zakłady budżetowe. Dotyczy to Zakładu Usług Komunalnych i Centrum Żeglarskiego przy ulicy Przestrzennej. W jednostkę budżetową przekształcono też Miejską Izbę Wytrzeźwień, która ma na siebie zacząć zarabiać. Radni wyrazili też zgodę na przystąpienie do pracy nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego terenu przy ulicy Wrzesińskiej w Dąbiu, gdzie miała powstać stacja benzynowa, ale wobec protestów mieszkańców i miejscowej Rady Osiedla, zrezygnowano z tego pomysłu.
 
Emocje wywołał projekt uchwały w sprawie likwidacji filii bibliotecznych na osiedlach Majowym, Słonecznym i Bukowym – tu autopoprawka wstrzymująca likwidację. W ich miejsce ma powstać duża medioteka przy ulicy Struga, w obiekcie po byłej fabryce lodów. Krytycznie na ten temat wypowiedział się Marek Chabior przewodniczący RO Słoneczne, który wskazał, że obiekt po firmie Ekko nie nadaje się do tego. Jego budowa nie spełnia wymogów, a hałas jaki powoduje padający deszcz, który wzmacnia rezonansowa konstrukcja dachu, i hałas docierający z ulicy po prostu wyklucza ten budynek na bibliotekę. Dopytywano dlaczego nie było konkursu ofert na wynajem powierzchni pod nową bibliotekę, i dlaczego oferent złożył propozycję wynajmu w marcu, a dopiero w lipcu cała sprawa ujrzała światło dzienne? Kto i dlaczego ukrywał to przed mieszkańcami i radami osiedli? Padło nawet podejrzenie, że sposób wskazania lokalu przy ulicy Struga jest działaniem korupcjogennym. Radni PiS zaproponowali odesłanie projektu uchwały do wnioskodawcy, gdyż wymaga ona dalszej dyskusji i konsultacji z mieszkańcami. Do tematu radni powrócą we wrześniu.
 
Dobra informacja dla rodzin z kilkorgiem dzieci. Zapadła decyzja by dzieci i młodzież w wieku 6 do 13 lat mogli od września kupić sieciówkę za złotówkę, jeśli rodzina liczy przynajmniej dwoje dzieci. Zniżka należy się w ramach Szczecińskiej Kartyj Rodziny. To była ostatnia przed wakacjami sesja Rady Miasta.©
 
EL

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (100.26.196.222). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.