W godzinę do Poznania

07.07.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Są pieniądze, jest wola, będzie modernizacja szlaku kolejowego.

Dobra wiadomość dla podróżujących koleją. Będzie unowocześniona linia kolejowa, przebudowane perony i odnowione (częściowo) dworce. Z Dąbia do Poznania dojedziemy w półtorej godziny, zamiast obecnych nieco ponad dwóch godzin.
 
Unia Europejska wyasygnowała na ten cel 440mln euro, czyli ponad miliard osiemset milionów złotych. Ta kwota pozwoli wyremontować ponad 200 kilometrów torów, przebudować system sterowania ruchem wraz z zabezpieczeniami oraz wyremontować perony. Otrzymają one nowe wiaty wraz z oświetleniem i nowoczesne systemy informacji dla podróżnych.
 
Przebudowa całego szlaku kolejowego zmieni warunki podróżowania ze Szczecina do Poznania. Wzrośnie szybkość przejazdu z obecnych 120 do 160km na godzinę. Tym samym podróż ulegnie skróceniu o ponad pół godziny. Z wyliczeń PKP PLK wynika, że koszt całej inwestycji to około 2mld złotych. Niestety, to dopiero pierwszy krok ku nowoczesności, ale ważne, że jest obietnica i przyrzeczenie finansowania. Pierwsze roboty na szlaku ze Szczecina do Poznania mogą się rozpocząć za około dwa lata.
 
Słynne Pendolino do Szczecina nie dojedzie, ale najnowsze dziecko z bydgoskiej PESY czyli pociąg Dart, który na jeździe próbnej osiągnął 200km/h, jak najbardziej. Modernizacja szlaku ze Szczecina do centrum Polski jest już wymogiem chwili, jeśli nasz region nie chce pozostać w tyle za innymi, jak choćby za Podlasiem. Tu trwa kompleksowa przebudowa linii z Białegostoku do Warszawy. Już w przyszłym roku pociągi pojadą tam 160km/h.                                                                                                                                                
EL

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.233.232.160). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.