Upamiętnią Monikę

27.04.2018, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Przez wiele lat mieszkała w Podjuchach i tu powstały jej najpoczytniejsze powieści.

Monika Szwaja będzie mieć swoją altanę w Parku Wolności, i w ten sposób zostanie upamiętniona. Koncepcja jest, teraz czas na wykonanie. Przepiękny ogród poświęcony pisarce Monice Szwai znajdzie się w Parku Wolności jeszcze w tym roku. Jest to efekt głosowania w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. To właśnie w taki sposób mieszkańcy zdecydowali, że chcieliby u siebie takie miejsce. Wybrany został  projekt  koncepcyjny artystycznej formy przestrzenno-rzeźbiarskiej zwycięskiego projektu SBO 2018 pn.: "Szwajowy ogród Literacki". Dedykowany jest pamięci i wspomnieniom szczecińskiej pisarki, dziennikarki, żeglarki i nauczycielki a także honorowego ambasadora m. Szczecina - p. Monice Szwai, mieszkanki Podjuch. Autorami projektu jest zespół autorski w składzie: artysta rzeźbiarz prof. dr hab. Jerzy Lipczyński, mgr inż. arch. Szymon Olbrychowski, dr inż arch. Agnieszka Rek-Lipczyńska. Na podstawie koncepcji Zespół Autorski opracuje projekt realizacyjny rzeźbiarskiego elementu, wykona elementy a także zamontuje instalację w lokalizacji docelowej - na terenie projektowanego Parku Wolności.
 
Koncepcja przewiduje wykonanie zestawu form przestrzennych o charakterze rzeźbiarskim.  Wiodącą jest solarna forma altany, która w środkowej części "zadaszenia" posiada otwarcie, przeźrocze, prze które do wnętrza wpadać będą promienie słoneczne, skupiające się na powierzchni postumentu - stołu zainspirowanego biurkiem pisarki, tworząc spójny element wewnątrz altany. Biuro i stojące przy nim krzesło przywoływać będą skojarzenia z miejscem  pracy twórczej Pisarki. Ważnym elementem kompozycji będzie damska torebka, która będzie umiejscowiona na postumencie. Wysypujące się z torebki kartki maszynopisu znajdą się również na blacie postumentu. Na jednej z kartek znajdzie się inskrypcja wraz z mottem "...na początku był chaos a potem była damska torebka..." oraz "Tutaj żyła i tworzyła poczytna polska pisarka, dziennikarka od dobrych wiadomości, nauczycielka, artystka wędrowna, stateczna, a zarazem postrzelona - Monka Szwaja (1949 - 2015).
 
Dopełnieniem przestrzeni będzie zestaw form - siedzisk. Całość kompozycji uzupełniać będą ulubione kwiaty Pisarki - róże swobodnie porastające  konstrukcję altany tworząc przez to charakter intymnego, romantycznego zakątka. Zgodnie z projektem SBO miejsce to ma stanowić otwartą przestrzeń użytkową, przyjazną człowiekowi. Szwajowy Ogród Literacki utworzony zostanie do końca października. Jego koszt to 140 tysięcy złotych. Szwajoqwy Ogród Literacki będzie częścią większego kompleksu o nazwie Park Wolności w Podjuchach.
 
EL
 
 
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.197.231.211). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook