Układ zamknięty

23.04.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Film Ryszarda Bugajskiego został oparty na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w 2003 roku, w Krakowie. Jego bohaterami jest trójka przedsiębiorców, która, w wyniku fałszywych oskarżeń o uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy, zostaje aresztowana i bezpowrotnie traci swoje dobrze prosperujące firmy.

Film Bugajskiego nie jest dziełem wybitnym, ale, mimo pewnych braków scenariuszowych, sprawia bardzo dobre wrażenie. Akcja trzyma w napięciu, nawet mimo tego, że właściwie od początku wiadomo jak wszystko się skończy. Układ zamknięty ujawnia niewygodne dla polskiej władzy fakty. Zdradza patologiczne mechanizmy państwa, które w łatwy sposób mogą zrujnować życie uczciwego człowieka, przy jednoczesnym braku kary dla tych, którzy wysunęli bezpodstawne oskarżenia i zgodzili się na areszt.

Sama historia, na podstawie której powstał film, sprawia, że włos jeży się na głowie i to właśnie ona sprawia, że wymowa Układu zamkniętego jest tak mocna. W rolach przedstawicieli organów ścigania i skarbowych zobaczymy Janusza Gajosa (gra cynicznego prokuratora) i Kazimierza Kaczora. Obok nich zobaczymy Magdalenę Kumorek i Przemysława Sadowskiego. Patronat nad filmem objął Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Otrzymał on również nagrodę Wektora 2012 – za odwagę w krzewieniu prawdy o polskim środowisku biznesowym.

Więcej recenzji na www.szczere-recenzje.pl

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.210.149.205). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook