Uczniowie III LO biorą udział w projekcie „Zawsze ratuję”

10.01.2017, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

W styczniu uczniowie klas 1a i 1b pod czujnym okiem Pani Magdaleny Sicińskiej, wybrali się na szkolenie z pierwszej pomocy w ramach projektu „Zawsze ratuję”, realizowanego na Uniwersytecie Szczecińskim przez instruktorów WOPR. Poprowadzili oni świetne szkolenie, które składało się z dwóch części. Najpierw odbył się wykład z pokazem, na którym omówione zostały różne sytuacje oraz techniki udzielania pierwszej pomocy. W drugiej części, to my ćwiczyliśmy oraz mogliśmy utrwalać swoją wiedzę. Warto było dowiedzieć się, jak to jest przeprowadzać RKO w rzeczywistym czasie oczekiwania na przyjazd karetki oraz uświadomić sobie jakiego to wymaga wysiłku. Jak się później okazało, ratowanie życia bywa dużo bardziej męczące niż niejedna siłownia.

 Mieliśmy także okazję w praktyce zapoznać się z działaniem AED, czyli automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Wielu z nas mogło go wcześniej oglądać tylko na filmach instruktarzowych. Na koniec przystąpiliśmy do testu. Sprawdzana była nasz skuteczność, jak i poprawność wykonania Resuscytacji Krążeniowo – Oddechowej. Fantomy na których przeprowadzaliśmy RKO wyposażone były np. w czujniki głębokości ucisku klatki piersiowej, a także sprawdzały objętość i poprawność wykonywanych wdechów. Każdy z uczestników uzyskał ogólny wynik procentowy oraz dokładną statystykę, dzięki którym wie, jakie popełnił  błędy i jak je wyeliminować.

 Teraz nasza wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy jest zdecydowanie większa. Nie będziemy się już obawiać czy stresować, kiedy zaistnieje potrzeba ratowania ludzkiego życia. Wszyscy uczniowie pytani o wrażenia po tym szkoleniu jednogłośnie  stwierdzili, że było ono bardzo przydatne.  W maju pojedziemy jeszcze raz na spotkanie z instruktorami WOPR, tym razem tylko na test sprawdzający nasze umiejętności.
Projekt „Zawsze ratuję” objęty jest patronatem Wojewody Zachodniopomorskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty i WOPR. Wpisany jest jako jeden z elementów realizowanego przez uczniów III LO projektu ”Świadomy patriotyzm”.
 Daria Tomczyk kl. 1b 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.236.143.154). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.