Twarz

10.04.2018, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej otrzymał w tym roku Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Berlinie i od tej pory dyskusje na jego temat nie cichną. Przez jednych Twarz jest uznawana za obraz antypolski, wymierzony przeciw Kościołowi Katolickiemu i tradycyjnym wartościom, podczas gdy inni widzą w tej czarnej komedii bardzo udaną satyrę na polskie społeczeństwo. O tym jak jest naprawdę warto oczywiście przekonać się osobiście, wybierając się do kina.

Film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, a konkretnie pierwszą w Polsce operacją przeszczepu twarzy. Głównego bohatera, na skutek poważnego wypadku budowlanego, trzeba było poddać tej skomplikowanej medycznej procedurze, tyle że on, w przeciwieństwie do swego pierwowzoru, Grzegorza Galasińskiego, nie został ciepło przyjęty w swej małej wiejskiej społeczności. Przed wypadkiem Jacek (Mateusz Kościukiewicz) był lubianym przez wszystkich wesołym chłopakiem z sąsiedztwa. Z nową twarzą cała społeczność traktuje go z lepiej lub gorzej skrywaną wrogością, dziewczyna go zostawia, a nawet najbliżsi członkowie rodziny mówią o nim „Ryj”. Tłem tych wydarzeń są cotygodniowe msze w kościele, hucznie obchodzone święta religijne i budowany w okolicy największy na świecie pomnik Jezusa. Niestety to za mało, by okazać sąsiadowi, synowi czy bratu odrobinę chrześcijańskiego miłosierdzia.

W Twarzy nie brakuje śmiesznych scen, ale za każdym razem źródłem komizmu są nasze wady, tak umiejętnie punktowane i naświetlane. Każda postać, nawet te pojawiające się na chwilę, głęboko zapadają w pamięć dzięki swoim bezbłędnie napisanym kwestiom i znakomitemu aktorstwu. Oprócz Kościukiewicza na ekranie zobaczymy także Roberta Talarczyka, Agnieszkę Podsiadlik, Małgorzatę Gorol, Iwonę Bielską i Romana Garncarczyka.
 
Więcej recenzji znajdziesz na www.szczere-recenzje.pl

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (18.217.23.20). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.