Teatr słowa Proscenium

24.04.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

"Proscenium" to zespół, dla którego żywe słowo stanowi fundament wszelkich działań teatralnych. Jest ono najważniejszym środkiem wypowiedzi scenicznej. Odzwierciedleniem tego są widowiska poetyckie - bardzo oszczędne w formie, gdyż tekst podawany przez młodych recytatorów wysuwa się na plan pierwszy spektaklu. Uważamy bowiem, powtarzając za Arystofanesem, że "w słowie siła tej sztuki i w nim jej zaleta".

W ciągu roku kulturalno-oświatowego odbywają się zajęcia grupowe - dwa razy w tygodniu oraz zajęcia indywidualne z recytatorami w Miejskim Ośrodku Kultury w Dąbiu.

Hanna Komorzycka, jedna z recytatorek na zajęciach może nauczyć się między innymi tego jak opanować oddech, żeby odpowiednio wyeksponować dźwięk.

- Ćwiczenia związane z emisją głosu są dla mnie bardzo ważne - mówi. - Dzielenie się wierszem z widzami sprawia mi przyjemność. Teatr będzie mi towarzyszył do końca mojego życia, niezależnie od tego czy zwiążę z nim swoją przyszłość zawodową - dodaje.

Teatr Słowa Proscenium wyjeżdża na dwutygodniowe letnie warsztaty recytatorsko-teatralne, gdzie jego członkowie pracują  pod okiem wybitnych specjalistów od dykcji, interpretacji wiersza i prozy, plastyki ciała, historii teatru itp. (wykładowców szkół teatralnych), oraz na tygodniowe, zimowe warsztaty przygotowujące do udziału w kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Młodzi aktorzy doskonalą swoje umiejętności pod okiem instruktora teatralnego, reżysera wszystkich spektakli Iwony Mirońskiej Gargas.                         

Nikol Górska przyszła na zajęcia ponad rok temu. - Pani Iwona Mirońska Gargas zmotywowała mnie do działania - przyznaje. - Na początku negowała moją postawę, sposób mówienia. Pochwaliła jedynie mój zielony sweter pasujący do kurtyn - śmieje się recytatorka. - Z biegiem czasu zaczęłam robić coraz większe postępy. Poszerzyłam swoje horyzonty, przełamałam nieśmiałość. Swoje życie chciałabym związać z teatrem, będę próbowała aż do skutku - mówi.

W październiku będziemy obchodzili 20-tą rocznicę założenia TS Proscenium. Jest nas ponad pięćdziesięcioro. Z tej grupy blisko trzydzieści osób  ukończyło studia teatralne i zdobyliśmy ponad 250 nagród i wyróżnień na konkursach recytatorskich na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim - mówi Marcin Gargas.

Każdy kto chce uczestniczyć w warsztatach recytatorskich, lub skorzystać z konsultacji udzielanych przez Iwonę Mirońską Gargas, znajdzie swoje miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury.

 

Barbara Hortyńska 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.200.194.255). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.