Szybowcowa niezgody

14.12.2017, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Część mieszkańców ulicy Szybowcowej zbulwersowała nowa organizacja ruchu. Zawrzało.

Najpierw przez niemal 16 lat trwały starania o remont ulicy Szybowcowej, a teraz kiedy jest już po remoncie, mieszkańcy są zawiedzeni nową organizacją ruchu. Sprawa dotyczy nie tylko mieszkańców tego rejonu, ale też setek właścicieli działek, którzy od marca do listopada tak chętnie przyjeżdżają z całego Prawobrzeża do swoich ogrodów. Po zakończonym remoncie samej Szybowcowej – ulice poboczne jak chocby Bośniacka, nadal są nieskończone, wykonawca ułożył wyniesienia podobne do spowalniaczy tzw. leżących policjantów. – To okazało się niezbędne, gdyż wielu kierowców znacznie przekraczało dopuszczalną prędkość, móewi Alina Kordowska przewodnicząca RO Dąbie. Równocześnie na ulicy Szybowcowej wprowadzono Strefę Uspokojonego Ruchu, czyli na całej długości niemal dwukilometrowej ulicy, obowiązuje maksymalna prędkość 30km/h. – To pozwoliło na wprowadzenie radykalnej zmiany i podjęcie decyzji o zrównaniu wszystkich skrzyżowań i wprowadzenie ruchu jak na skrzyżowaniach równożędznyc, mówi Marcin Charęza kierownik sekcji organizacji ruchu WGKiOŚ.
 
Dla ludzi mieszkających przy Szybowcowej od dziesięcioleci trudno było się przyzwyczaić, że na każdym skrzyżowaniu trzeba zwolnić i przepuścić nadjeżdżającego z prawej strony. Gdy już to zarządzenie się przyjęło, pojawił się inny problem, który zaczęli sygnalizować sami mieszkańcy. – Od straży miejskiej i policji, a także właśnie od mieszkańców i miejscowej rady osiedla, zaczęliśmy otrzymywać skargi na zablokowany przejazd ulicą Szybowcową ze względu na parkujące samochody, mówi Marcin Charęza. To wymusiło dalsze działania, które właśnie wprowadzono. – Na nasz wniosek poparty pozytywnymi opiniami straży miejskiej, policji i rady osiedla, wprowadzony został zakaz zatrzymywania się i postoju, wyjaśnia Marcin Charęza. To wywołało protesty mieszkańców, którzy zarzucili inwestorowi, że zignorował prośby mieszkańców o wybudowanie parkingów i miejsc postojowych. – To nieprawda, gdyż parkingi buduje się przy domach wielorodzinnych, a takie własnie powstały. Nie buduje się ich przy domkach jednorodzinnych, bo wszystkie mają wjazdy i miejsca postojowe na posesji, dodaje Marcin Charęza. Mieszkańcy zasypali lokalne media skargami na zarządzającego ruchem, że wprowadzono zakaz parkowania, a oni nie mają gdzie postawić aut. Tymczasem po zmianie organizacji ruchu, samochody bez problemu zniknęły z ulicy Szybowcowej i ruch stał się rzeczywiście płynny. – Wydaje się to oczywiste, z lenistwa nie chciało się wysiąść z auta, otworzyć bramę i wjechać na posesję. Teraz ze względu na zakaz mieszkańcy to robią i ulica stała się przejezdna, mówi mieszkaniec Szybowcowej proszący o anonimowość. – Taka organizacja będzie na Szybowcowej utrzymana, gdyż docelowo ZDiTM zamierza wprowadzic tu autobus miejski, ujawnia pracownik WGKiOŚ.
 
Od początku remont ulicy Szybowcowej był planowany pod kątem wprowadzenia w przyszłości komunikacji miejskiej i ten pomysł powoli się materializuje. – Rada nie wyraziła zgody na przekirowanie linii 56 lub 96 przez ulicę Goplańską i następnie Szybowcową do ulicy Portowej, i dalej powót na ulicę Golenwiuoską, mówi Alina Kordowska przewodnicząca RO. Uważamy, że zdjęcie autobusu z ulicy Goleniowskiej pozbawi starsze osoby np. z Załomia dojazdu do cmentarza w Dąbiu. Musiałyby one wysiąć na ulicy Bośniackiej lub Jugosłowiaskiej i dojść do cmentarza około 600 metrów. To nie byłoby w porządku, dodaje przewodnicząca. Rada zasugerowała, że jeśli komunikacja na Szybowcowej, to albo nowa linia albo rozwiązanie podobne do tego z Podjuch, czyli bus, być może też na telefon. Przewodnicząca informuje też, że rada wystąpiła z wnioskiem o budowę parkingu przy ulicy Węgierskiej, gdzie jest nieco zaniedbany teren, którzy z powodzeniem można wykorzystać na ten cel.
 
Awantura o zmianę organizacji ruchu jest więc wojną o możliwość parkowania na ulicy przy własnym domu, zamiast wjechać na posesję wolimy zostawić auto na pasie ruchu. Szybowcowa była projektowana w latach trzydziestych ubiegłego wieku i jej szerokość ustalona w tamtym okresie, nie odpowiada dzisiejszym potrzebom. Trzeba więc szukać takich rozwiązań, które pozwolą wprowadzić autobus (bus) miejski w ten rejon Dąbia bez tamowania ruchu. Latem gdy po weekendzie ludzie wracają znad morza, Szybowcową jedzie bardzo wiele aut, bo przez zakorkowaną Goleniowską nie ma szans ominąć ciasne centrum Dąbia. Jadąc Szybowcową wyjeżdża się niemal w ulicę Przestrzenną. To też zadecydowało o wprowadzeniu zakazu parkowania, bo Szybowcowa stała się alternatywnym połączeniem omijającym ulicę Goleniowską. Dodajmy jeszcze, że przy żadnym skrzyżowaniu z Szybowcową nie będą malowane zebry dla pieszych, gdyż „Strefa 30” tego nie wymaga. Kilka dni temu drogowcy przy użyciu specjalnej maszyny zdarli istniejące pasy i wyznaczyli jedynie drogę dla rowerów, co widać na naszym zdjęciu. Tylko jak wytłumaczyć teraz dziecku, że jezdnię przekraczamy w miejscu wyznaczonym…
 
EL
 

                       

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (18.97.9.173). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.