Sztuka na oddziale

27.02.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

To pierwsze tego typu przedsięwzięcie.

Dobra współpraca Akademii Sztuki w Szczecinie i oddziału okulistycznego Szpitala „Zdroje” zaowocowała wystawą elementów plastycznych opracowanych przez studentów tej uczelni. Gdzie jak gdzie, ale na okulistyce prezentacja symboli często niejednoznacznych w swej wymowie, jest chyba najlepszym sposobem na sprawdzenie naszego widzenia i odbierania świata. Jest to też element terapii gdyż piktogramy przypominają optotypy wykorzystywane w okulistyce.
Podczas wernisażu dr hab. Ireneusz Kuriata, dziekan Wydziału Sztuk Wizualnych AS w Szczecinie powiedział, że założenie było jasne, wyjść ze sztuką do szerszego odbiorcy, a nie tylko prezentować ją w galeriach gdzie przechodzień po prostu nie zagląda. – Prezentowanie twórczości dla innych artystów, którzy przychodzą obejrzeć prace kolegów nie jest szczytem naszych oczekiwań – dodał dziekan. Kierująca oddziałem okulistyki dr Joanna Sowińska nie kryła radości ze współpracy z AS. – Te piktogramy mogą być pomocne przy badaniu ostrości wzroku, bo podobne optotypy wykorzystują okuliści – mówiła ordynator.
Zadowolenia z możliwości prezentacji prac nie kryją studenci, którzy cieszą się, że ich prace nie lądują w szufladzie. Ciekawe w formie i przemawiające treścią symbole są w tonacji czarno-białej. Wykorzystywany jest największy z możliwych kontrastów. Pozwala to odbierać najważniejszym ze zmysłów obraz, który przemawia do nas najsilniej. Oczy to przecież okno człowieka na świat. Gratulujemy pomysłu na miejsce dla galerii, która ożywia wnętrza oddziału okulistycznego szpitala w Zdrojach.
 
EL

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.201.97.224). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook