Szmaragd zalśni za rok

18.09.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Jeden z najpiękniejszych zakątków Szczecina, zyska ponownie pełen blask, choć przyjdzie nam jeszcze na to poczekać.

Jezioro Szmaragowe wraz z otoczeniem zmieni się za rok. Od pięciu lat Zajazd Szmaragd stoi zamknięty na głucho i wydawać by się mogło, że jest zupełnie opuszczony. W tym roku zapowiadano podjęcie prac remontowo – modernizacyjnych, ale nic z tego. Dopiero teraz ujawniono jak będzie w przyszłości wyglądać Zajazd Szmaragd w Zdrojach.

Planowane jest tu uruchomienie schroniska młodzieżowego wraz z centrum edukacji ekologicznej, w tym – co jest ciekawostką – ma powstać sala nietoperzy. To dlatego, że w pobliskich podziemiach mają one swoją „noclegownię” i zimują tu do wiosny. Przy schronisku planowane jest uruchomienie restauracji i zaplecza dla leśników. Plany i dokumentacja są już gotowe. Miasto wkrótce ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy remontu budynku przy Jeziorze Szmaragdowym w Zdrojach. Zajazd ma się gruntownie zmienić i to od piwnic po dach. Na najniższym poziomie czyli w piwnicach, mają się znaleźć pomieszczenia dla pracowników lasów miejskich, mają się też tu znaleźć sale edukacyjno – wykładowe. Parter jest przeznaczony na sale konferencyjne, kuchnię, jadalnię i restaurację oraz toalety dla odwiedzających rejon Szmaragdowego. Na piętrze będą pokoje, każdy z łazienką, o dwu lub nawet sześcioosobowych miejscach do spania. Dokumentacja zakłada też oddzielny budynek, gdzie magistrat ma zamiar stworzyć multimedialne mini centrum edukacji ekologicznej, które ma być nastawione głównie na poznawanie nietoperzy. Znajdą się tu panele dotykowe umożliwiające rozpoznawanie różnych gatunków nietoperzy występujących w Polsce.

To nie są wizje szalonych naukowców, a opracowany już projekt wraz z dokumentacją na budowę. Przebudowa ma ruszyć na początek przyszłego roku. Niegdysiejszy Zajazd Szmaragd ma być placówką działającą cały rok. Koszt całości prac modernizacyjnych ma wynieść 5mln złotych, czyli dwa razy więcej niż to pierwotnie zakładano. Trudno się jednak dziwić gdyż niemal dwustuletni obiekt jest w fatalnym stanie technicznym. Nieczynny od pięciu lat po prostu popada w ruinę.

Zakończenie przebudowy planowane jest na koniec 2016 roku. Źródłem finansowania modernizacji będzie między innymi subwencja oświatowa na modernizację szkolnych schronisk. Ważne, że jest pomysł na ożywienie tego pięknego miejsca, jest dokumentacja, a teraz pozostaje wybrać wykonawcę i liczyc na dobry efekt prac. To będzie prawdziwe szlifowanie Szmaragdu, który funkcjonuje w świadomości szczecinian jako piękne miejsce na weekendowe spacery. Może teraz brakuje mu nieco blichtru i takiego blasku w co niewątpliwie zostanie uzbrojony gdy przebudowany Zajazd zacznie przyjmować pierwszych gości. Okolicy Jeziora Szmaragdowego należy się to już od dawna. Przyszłe pokolenia nie wybaczyłby nam, że zniszczyliśmy perłę w koronie Puszczy Bukowej, bo taką perełką jest ten rejon Prawobrzeża. ©

EL
Wizualizacje: Urząd Miejski Szczecin.

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.233.232.160). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.