Szef

29.07.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Szef to nowy film Jona Farreau, w którym reżyser i scenarzysta gra także tytułową rolę. Jest to miła familijna produkcja o prorodzinnym przesłaniu, na którą spokojnie mogą wybrać się rodzice z nastoletnimi dziećmi. Oprócz życiowych mądrości i tradycyjnych wartości, wielu krytyków docenia w Szefie także warstwę estetyczną. Trudno nie zauważyć, że tak smakowicie i zachęcająco dawno nie prezentowano jedzenia w kinie, w dodatku takiego jedzenia.

Jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania kuchni włoskiej czy francuskiej na ekranie, ale kubańskie przysmaki są raczej rzadkością. W tych właśnie egzotycznych smakach, a także w daniach amerykańskich, specjalizuje się szef Carl Casper, pracujący w renomowanej restauracji. Mimo ogromnego talentu, Carl nie może w pełni rozwinąć skrzydeł, ponieważ jego twórcze zapędy za każdym razem hamuje wspólnik Riva (Dustin Hoffman). Po awanturze ze znanym krytykiem kulinarnym, kucharz rzuca posadę, w czym wspierają go zgodnie przyjaciółka (Scarlett Johansson) i była żona (Sofa Vergara). Nie mając nic do stracenia, Carl postanawia zacząć sprzedawać swoje specjały prosto z ciężarówki, co jest w USA dość częste. W kulinarną podróż samochodem przez południowe stany ruszamy nie tylko z szefem, ale i z jego synem (Bobby Cannavale), który wreszcie ma szanse, na odbudowanie relacji z ojcem.
Każdy przesycony zmysłową energią kadr ukazujący jedzenie w tym filmie sprawia, że widzom aż cieknie ślinka. Do tego pięknym zdjęciom towarzyszą gorące kubańskie rytmy. Gotowanie nie jest tu wyrafinowanym i uważnym procesem tworzenia dzieła sztuki, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Tutaj w kuchni mamy prawdziwych, może nieco zbyt stereotypowych, mężczyzn, którzy zajęci są głównie marynowaniem, smażeniem, grillowaniem i opiekaniem połaci bardzo tłustego mięsa. Do tego panowie są charyzmatyczni i mają gorący temperament, przez co ich gotowanie często przypomina południowoamerykański taniec.
 
Więcej recenzji na www.szczere-recenzje.pl

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.233.232.160). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.