System z poślizgiem

08.01.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Wszystko miało ruszyć do końca listopada, ale szczecińską tradycją jest, że nawet wdrożenie systemu musi się opóźnić.

Chodzi o system zarządzania komunikacją miejską. Obecnie w autobusach i tramwajach są montowane urządzenia w ramach powstającego Centralnego Systemu Zarządzania Komunikacją Miejską Wkrótce w 317 biletomatach, których zakup  dofinansowano z projektu unijnego, będzie można dokonać zakupu przy użyciu kart płatniczych, Szczecińską Kartą Aglomeracyjną, a w 75 z nich dodatkowo bilonem. Maksymalną wartość transakcji czyli opłaty za przejazd, określono na 50 zł bez konieczności jej autoryzowania kodem PIN.

W pojazdach zamontowane jest 120 biletomatów, które są własnością spółek przewozowych tramwajowych i autobusowaych. Już we wszystkich pojazdach są zamontowane nowe elektroniczne kasowniki będące częścią nowego systemu. Ich uruchomienie (biletomatów) jest ściśle związane z zakończeniem wdrażania jednorazowego biletu elektronicznego To ten termin został przesunięty na wiosnę tego roku. Pierwotnie miał być uruchomiony w listopadzie.
Podawane są dwa powody opóźnienia. Jednym z nich jest brak dostępności niektórych pojazdów komunikacji miejskiej. Solaris wymaga osobistego nadzoru nad montażem urządzeń, co wiąże się z przyjazdem jego przedstawiciela. Drugi powód jest natury formalnej, otóż do tej pory Rada Miasta nie podjęła uchwały o wprowadzeniu jednorazowego biletu elektronicznego, co uniemozliwa jego uruchomienie w dostępnej sprzedaży. Termin realizacji drugiego etapu czyli wdrożenie systemu do działania, to pierwszy kwartał 2015 roku.

Umowę na wdrożenie działania Centralnego Systemu Zarządzania Komunikacją Miejską podpisano w czerwcu 2013 roku. Inwestor dał wykonawcy 14 miesięcy na realizację inwestycji, czyli do sierpnia 2014 roku. W wyniku splotu różnych okoliczności i powodów wymienionych wyżej, termin przesunięto na koniec listopada. Teraz obowiązuje termin pierwszy kwartał tego roku.  Prace wykonuje konsorcjum GMV Innovating Solutions sp. z o.o. Warszawa i Grupo Mecanica del Vuelo Sistemas S.A.U. Madryt.
Wraz z uruchomieniem biletomatów nowej generacji, ruszy też system wyświetlaczy o godzinach odjazdu poszczególnych linii. Praktycznie zakończył się ich montaż na wszystkich przystankach, ale na razie sprawiają jedynie dobre wrażenie. Na ich skuteczną przydatność i działanie w praktyce, trzeba jeszcze trochę poczekać.
EL

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.233.232.160). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.