System (powoli) rusza

05.03.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Rozpoczął się rozruch sytemu elektronicznej informacji o komunikacji miejskiej.

Zakończył się montaż tablic dynamicznej informacji pasażerskiej na szczecińskich przystankach. W sumie docelowo zamontowanych będzie 80 nowych wyświetlaczy. Tablice, na których już wyświetlany jest rzeczywisty czas odjazdu autobusu czy tramwaju, stanowią element ruszajacego obecnie II etapu Centralnego Systemu Zarządzania Komunikacją Miejską.
 
Poza czasami odjazdu na tablicach będą także informacje o udogodnieniach dla pasażerów np. o tym czy pojazd będzie niskopodłogowy i wyposażony w klimatyzację. Na tablicach będą wyświetlane również informacje o zmianach w komunikacji miejskiej. Na Prawobrzeżu nowe tablice są obok Sanktuarium, przy markecie, w Dąbiu przy Pomniku i w Zdrojach na krzyżówce. W autobusach zaczęły już działać elektroniczne kasowniki, do których wystarczy  przyłożyć magmetyczny bilet by skasować opłatę za przejazd. Niestety, na razie biletów nie ma, ale szykuje się Szczeciński Bilet Metropolitalny, więc taka możliwość będzie. Kasownik podaje też kierunek jazdy, nr linii oraz dokładną godzinę. W kilku miejscach widać też infokioski, w których kupimy bilet, doładujemy bilet i zapłacimy za to każdym rodzajem pieniędzy – bilonem i banknotami.

Każdy pojazd kursujący na zlecenie ZDiTM wyposażony został w tablice elektroniczne, biletomat i kasowniki do biletu elektronicznego. Są też w nich zamontowane odbiorniki GPS, które umożliwają lokalizację pojazdu w danej chwili, i na tej podstawie komputer wyświetla rzeczywisty czas odjazdu danej linii z przystanku. Jak poinformował nas Dariusz Wołoszczuk rzecznik prasowy ZDiTM, firma uruchamiająca cały system ma na to czas do końca kwietnia. Z tego co już uruchomiono widać, że pasażerowie są zadowoleni gdyż otrzymują czytelną i rzetelną informację
 
EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (18.205.26.39). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.