Święto Wniebowzięcia N.M.P.

14.08.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

15 sierpnia obchodzimy święto Wniebowzięcia N.M.P. To jedno najstarszych, najważniejszych i najpiękniejszych świąt maryjnych w roku liturgicznym.

W tym dniu we wszystkich kościołach święci się wianki z ziołami i bukiety z kwiatami. Od wieków ludzie święcili w kościołach bukiety zawierające zioła, kwiaty, zboża i warzywa. W naszym kraju najważniejszą taką okazją jest święto Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia w kościołach rzymsko-katolickich i 28 sierpnia w kościołach prawosławnych i unickich). Wtedy oświęci się bukiety.
 
Poświęcone rośliny miały różnorodne zastosowanie. Bukiety i wianki trzymano przez cały rok wierząc, że chronią od nieszczęścia, choroby, czy uderzenia pioruna. Wianki czasem wieszano na drzwiach, a bukiety wkładano za święte obrazy Wyciągnięte z nich zioła lecznicze były szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt. W okolicach Jasła i Gorlic na przykład poświęcone ziele wkładano na jeden dzień do kapusty, aby nie miała robaków. Wiankami okadzano bydło wypuszczane pierwszy raz na wypas i spalano gdy grzmiało.
 
Dziś może przypisuje się temu mniejsze znaczenie, ale zdecydowana większość nie wyobraża sobie mszy w świeto Wniebowzięcia NMP by nie poświęcić w kościele wianków złozonych z ziół i kwiatów.
 
Pamiętajmy, że dzień 15 sierpnia jest też świętem Wojska Polskiego i rocznicą Cudu nad Wisłą czyli zwycięstwa wojsk polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego nad Sowietami.
 
W tym dniu wszystkie sklepy są zamknięte.
 
 
EL

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.239.11.178). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook