Taką pionierską operację u rocznej Łucji wykonali lekarze z oddziału neurochirurgii Szpitala w Zdrojach. To pierwsza tego typu operacja wykonana w naszym regionie. Polega na przecięciu połączeń nerwowych pomiędzy półkulami z pozostawieniem naczyń krwionośnych. Chora półkula przestaje kierować bodźce nerwowe, a za koordynację odpowiada jedynie zdrowa półkula mózgu – Dotychczas operacja polegała na usunięciu chorej półkuli ale pacjent miał wrażenie jakby „pustki w głowie”. Teraz poprzez przecięcie zbędnych połączeń, półkula pozostaje, a pacjent zdrowieje – mówi prof. Leszek Sagan, który dokonał operacji.
Roczna Łucja jest już kilkanaście dni po zabiegu i wyraźnie widać oznaki poprawy. Jej mama pani Agnieszka na spotkaniu z dziennikarzami powiedziała, że jest przeszczęśliwa, bo przed operacją napady padaczkowe zdarzały się po 20 do 30 razy dziennie. Teraz ustały. To trzecia operacja hemisferotomii przeprowadzona w Zdrojach. Leczenie operacyjne padaczki lekoopornej daje dobre wyniki i będzie stosowana jako zabieg poprawiający zdrowie dotkniętych silnymi napadami padaczkowymi.
Dotychczas tego typu zabiegi były wykonywane w Anglii, Niemczech, USA czy Francji. Z reguły wyglądało to tak, że najpierw zbierano znaczne kwoty pieniędzy bo zabiegi nie były refundowane. Teraz pacjent zakwalifikowany do operacji nie musi gromadzić wielkich pieniędzy, gdyż zabieg jest refundowany przez NFZ. ©
EL
Foto Szpital Zdroje